SON TV

Dolandırıcı savcı 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı

Bakırköy Adliye Sarayı’nda meslektaşlarını ve katipleri dolandırdığı gerekçesiyle yargılanan eski savcı Tamer Can, “basit dolandırıcılık” suçundan 6 yıl 9 ay hapis ve 22 bin 500 lira adli para cezasına çarptırıldı. Mağdur Özcan D. “15 yıllık katibim. Tüm birikimimi bu şahsa kaptırdım. Savcı olması nedeniyle güvendim. Üç yıl daha bankalara borçluyum. Başka şahısların üzerine bar açmış ve 3 kişi adına kredi kartı çıkarmış. Bankayı da dolandırıyor.” dedi.

Dolandırıcı savcı 6 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı

Bakırköy Adalet Sarayı, Cumhuriyet savcısı Tamer Can’ın dolandırıcılık skandalıyla çalkalanmıştı. 2018 yılı adli tatilden sonra farklı nedenler ileri sürerek işe gitmeyen savcı Tamer Can’ın, ucuza arsa ve araba vaadiyle aralarında meslektaşının da bulunduğu birçok kişiyi milyonlarca lira dolandırıp ortadan kaybolduğu iddia edilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Can’a 500 bin TL’sini kaptıran savcı Gökhan S.’nin şikâyeti üzerine soruşturma başlatmıştı. Beyoğlu’nda bir otelin üst katında saklandığı belirlenen Tamer Can, tutuklandıktan bir süre sonra serbest bırakılmıştı.
Tamer Can’ın İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılandığı davada karar çıktı.

“BAŞKASI ADINA BAR AÇMIŞ”

Karar öncesi söz alan mağdur Özcan D. “Sanığa ulaşılamıyor. MERNİS adresinde oturmuyor. Uzlaşmacı da kendisiyle irtibat kuramıyor. Kaçma şüphesi var. Yakalama kararı çıkarılsın” dedi

Kovuşturmanın genişletilmesini talep eden Özcan D., “Banka hesapları incelendiğinde başka şahıslara para aktardığı görülüyor. Başka şahısların üzerine bar açmış ve 3 kişi adına kredi kartı çıkarmış. Bankayı da dolandırıyor. Banka da sanık hakkında icra takibi başlattı. Bu durumlar da göz önüne alınarak, ‘basit’ değil de ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan yargılanmasını istiyoruz” dedi.

Konuşması sırasında telefonuna bakan Özcan D. sanığın kendisine “Yakınım, bekler misiniz” diye mesaj attığını bildirdi.

“SAVCI DİYE GÜVENDİM…”

Mahkeme heyeti, kovuşturmanın genişletilmesi talebini reddetti. Mahkeme başkanı, yargılamanın sonuna geldiklerini belirterek, kararı açıklamayacaklarını bildirdi.
Bunun üzerine mağdur Özcan D. “15 yıllık katibim. Tüm birikimimi bu şahsa kaptırdım. Savcı olması nedeniyle güvendim. Kamu gücünü kullanarak beni kandırdı. Üç yıl daha bankalara borçluyum. Hakkaniyete uygun bir karar verilsin” dedi.

Daha sonra söz hakkı verilen sanık avukatı ise beraat kararı verilmesini istedi.

BASİT DOLANDIRICILIKTAN CEZA VERİLDİ

Mahkeme heyeti, sanık Tamer Can’ı “basit dolandırıcılık” suçundan mağdur Özcan D.’ye yönelik eylemleri nedeniyle 3 yıl 9 ay hapis cezası ve 12 bin 500 lira adli para cezasına çarptırdı. Sanık Can’a, mağdur Gökhan S.’ye yönelik eylemleri nedeniyle ise 3 yıl hapis ve 10 bin lira adli para cezası verildi.
Duruşma sonrası karardan memnun olmadığını dile getiren mağdur Özcan D. “Bana duruşma sırasında utanmadan ‘Yakınım, bekler misiniz” diye mesaj atıyor” dedi.

KAYNAK: SABAH