SON TV

Dolar 6 lira sınırına dayandı! (6 Mayıs 2019 dolar alış ve satış fiyatları)

Dolar kuru, geçen hafta yoğun veri gündemine rağmen 5.95 üzerinde sınırlı dalgalanmanın ardından haftaya Trump'ın Çin'e getirdiği ek gümrük vergilerinin şokuyla başladı. Geçtiğimiz hafta 5,95'ün üzerini gören dolar yeni haftaya 5,99'dan başladı.

Dolar 6 lira sınırına dayandı! (6 Mayıs 2019 dolar alış ve satış fiyatları)

Dolar/TL gece 5.9950’nin üzerine çıktı. Bu sabah ise yaklaşık 9 ay sonra ilk kez 6 seviyesini geçti. Türkiye içinde bu hafta veri gündemi bulunmuyor, YSK’nın İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin kararı bekleniyor.

Dolar/TL haftaya Donald Trump’ın beklenmedik çıkışıyla yükselişte başladı. 90 gündür süren ticaret savaşındaki ateşkesi yeni ek gümrük vergileriyle bozan Trump sonrası Asya piyasaları gerilerken dolar kuru 5.9950’ye kadar çıktı.

Trump, gece sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Çin, 10 aydır ABD’ye 50 milyar dolar değerindeki yüksek teknoloji ürünlerinde yüzde 25, 200 milyar dolar değerindeki diğer ürünlerinde ise yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor. Bu yüzde 10 da cuma günü yüzde 25’e çıkacak. Çin’den gelen 325 milyar dolar değerindeki diğer ürünler halen vergilendirilmiyor ancak yakında yüzde 25 olacak. Bize ödenen vergilerin Çin tarafındaki karşılığının çok az olduğunu düşünüyorum. Çin ile olan ticaret anlaşması halen devam ediyor ancak müzakere etmeye çalıştıkları için süreç çok yavaş devam ediyor. Buna hayır diyorum” yorumunu yaptı.

ABD Doları
ALIŞ: 5,9934 TL,    SATIŞ: 5,9955 TL

Euro
ALIŞ: 6,7120 TL,    SATIŞ:  6,7157 TL

İngiliz Sterlini
ALIŞ: 7,8671 TL,    SATIŞ: 7,8723 TL

YSK KARARI BEKLENİYOR

Geçen hafta içeride enflasyon verisi, Merkez Bankası’nın enflasyon raporu sunumu, Fitch’in Türkiye raporu ve Fed kararıyla yoğun veri akışının ardından 5.95 üzerinde sınırlı bir dalgalanmayla haftayı kapatmıştı ancak asıl belirleyici olan petrol fiyatlarındaki kısmi düşüş olmuştu.

Bir ara 75 dolar üzerine çıkan brent petrolün varili hafta sonu 70 doların biraz üzerindeydi. Brent petrol bugün yüzde 1 üzerinde kayıpla 69 dolara kadar indi.

Türkiye’deki piyasalar için Trump’ın sürpriz çıkışının ardından bugün açıklanması beklenen YSK’nın İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin kararı izleniyor. ABD ile ilişkiler, S-400 konusu ve jeopolitik riskler de diğer gündemler.

Dış piyasalarda ise euro bölgesindeki PMI verileri, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Para Politikası Toplantı tutanakları, Çin’in dış ticaret verileri, Fed’in para politikasındaki öncü gösterge olan ABD çekirdek enflasyon verisi, Fed Başkanı Powell’ın perşembe günü yapacağı konuşma takip edilecek.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: