SON TV

Dolar fiyatı güne ne kadarla başladı? (26 Ekim 2018 dolar – euro satış fiyatı)

Dolar - euro kuru kaç TL'den satışa sunuluyor? Dolar fiyatı bu sabah güne ne kadarla başladı? Bankalararası piyasada döviz kurlarında dolar-euro satış fiyatı ve son durum. 26 Ekim 2018 güncel döviz kurları euro-dolar alış satış fiyatı..

Dolar fiyatı güne ne kadarla başladı? (26 Ekim 2018 dolar – euro satış fiyatı)

Dolar fiyatları ile ilgili vatandaşların son dakika araştırmaları hız kesmeden devam ediyor.
Küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve yerel seçimdeki MHP-AK Pari İttifakının bozulması haberi doların dalgalanmasına neden oldu. MHP ve Ak Parti’den gelen açıklamalarla bu hafta sert dalgalanan dolar/TL’de TCMB’nin faiz kararı ardından bu sabah 5.65’in altında hareket sürüyor. Merkez Bankası’nın kararı bekleniyordu. Merkez Bankası faizi sabit tutarak beklenen kararı verdi.

İşte 26 Ekim güncel döviz kurları euro dolar alış satış fiyatı…

EURO BUGÜN NE KADAR?

Euro bugün ne kadar sorusu da vatandaşlar tarafından sıkça aratılan konular arasındadır. Euro satış fiyatı bu sabaha 6.41 civarında seyrederek girdi.

DOLAR BUGÜN NE KADAR?

Dolar fiyatı ise 5,65 TL’den satışa sunuluyor.

Merkez Bankası (TCMB) iç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarında yukarı risklerin devam ettiğini belirtirken, politika faizini beklentilere paralel yüzde 24 seviyesinde sabit tuttu.

Dolar/TL ABD’li rahip Andrew Brunson’un ülkesine dönmesi sonrası Türkiye ABD ilişkileri ve yaptırımlara ilişkin iyimser beklentilerle geçen hafta 5.5267’e kadar gerilemiş ancak 5.50 seviyesinin aşağı yönlü kırılamamasının ardından yönünü yukarı çevirmişti.

Bu hafta ise dolar/TL Cumhur ittifakına ilişkin gelişmeler ve küresel riskten kaçışla 5.8715’e kadar yükseldi. Kurda 5.80 üzeri yukarı yönlü seyir de kalıcı olmazken, dolar/TL 5.60’lı seviyelere gerilemiş durumda.

TCMB’nin dün faizleri sabit tutması sonrası ilk tepkinin ardından TL’nin yabancı girişleri ve lokal döviz talebinin azalması ile değer kazandığını söyleyen bir bankacı, “Bireysel yatırımcıda döviz satışı, kurumsal döviz talebinde ise azalma görüyoruz. Kısa vadede TL’de değerlenme eğilimi devam edebilir ancak temel kırılganlıklar hala mevcut ve global koşullardaki olası bir olumsuzluk TL’nin yeniden baskı altında kalmasına neden olabilir. Bu çerçevede 5 Kasım’da açıklanacak olan enflasyon verisi yakından izlenecek” dedi.

Yurtiçinde bu haftanın en önemli gündem maddesi olan PPK kararının geride bırakılmasının ardından analistler küresel piyasalarda riskli varlıklara satış getiren ticaret savaşı kaygıları, İtalya’nın AB ile yaşadığı bütçe sorunları ve ABD’deki şirketlerin kâr görünümü hakkındaki endişelerin devam ettiğini belirtiyorlar. Bu gelişmeler genel olarak küresel riskten kaçışa neden oluyor.

Geçen hafta 100 baz puanın üzerinde gerileyen ve yüzde 18’in altını test eden gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi bu hafta yüzde 19.91’e kadar yükselmişti. Gösterge tahvilde bileşik getiri dün spot kapanışta ortalama yüzde 19.25, valörde ise yüzde 18.52’ye kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 18.59 seviyesindeydi.