SON TV

Dolar fiyatı ne kadar oldu? (3 Nisan 2019 döviz fiyatları)

Dolar/TL, seçim sonrası belirsizlik ve ABD ile yaşanan S-400 gerilimi nedeniyle geniş bantta iki yönlü dalgalanmaya devam ediyor.

Dolar fiyatı ne kadar oldu? (3 Nisan 2019 döviz fiyatları)

Yerel seçim sonrası ilk iki işlem gününde de dolar/TL geniş bantta dalgalı bir seyir izlerken, piyasalarda yerel seçimlerin siyasete etkisi, önümüzdeki hafta açıklanması beklenen reform gündemi ve Türkiye ABD ilişkileri yakından takip ediliyor.

Dolar fiyatı 3 Nisan sabahı hafif yukarı yönlü hareketle 5.60 üzerinde başlasa da 5.58’e indi. Euro ve sterlin ise sırasıyla 6.28 ve 7.38 TL’den el değiştiriyor. Piyasalar reform paketini ve enflasyon verisini bekliyor.

DOLAR

ALIŞ: 5,5852
SATIŞ: 5,5879

EURO

ALIŞ: 6,2732
SATIŞ: 6,2823

Dolar/TL yerel seçim sonrası ilk iki işlem gününde geniş bantta dalgalanmaya devam ediyor. Dolar kuru pazar gece sığ piyasadan 3 nisan sabahına kadar 5.40 ve 5.70 arasında sürekli gidip geldi.

Piyasalarda enflasyon verisi beklenirken, bir yandan da haftaya açıklanması beklenen reform paketi izleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak seçimler öncesinde yaptığı “8 Nisan haftasında ekonomide atılacak adımları açıklayacağız. Birçok alanda önemli bir yol haritası ortaya koyacağız” söyleminde bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da seçim sonrası ilk açıklamasında ve balkon konuşmasında ekonomide yapısal reformlara dikkat çekmiş ve 4.5 yıl seçim olmayacağı vaadiyle piyasayı rahatlatmıştı.

Kuru etkileyen bir başka faktör de ABD ile Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle gerilen ilişkiler.

Dolar/TL dün ABD Türkiye ilişkilerinin daha da kötüye gidebileceği endişeleriyle benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışırken bankacılar F-35’lere ilişkin haberinin dolar/TL’deki seyirde önemli bir etken olduğu görüşünde.

Türkiye ABD ilişkilerinin geçen yaz olduğu gibi yeniden bozulabileceği endişesi ise piyasalarda sert satış baskılarını da beraberinde getirebilecek önemli bir gelişme olarak görülüyor. Mevcut durumda bu endişeler beklentilerdeki bozulmayı etkileyen bir unsur olarak görülüyor.

3 Nisan günü dolar hafif yukarı yönlü hareketle 5.60 üzerinde başlasa da 5.57’ye gevşedi, euro ve sterlin ise sırasıyla 6.30 ve 7.38 TL’den el değiştiriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçim gecesi Ankara’daki konuşmasında önümüzdeki 4.5 yıl seçim olmayacağına dikkat çekmiş ve yapısal reformlarla daha sağlam bir ekonomik mimariyi oluşturacaklarını söylemişti. Dolar/TL ise saat 09:20 itibari ile 5.5878/ 5.5893 seviyesinde işlem görüyor. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Erdoğan aynı konuşmada ayrıca “… bakanlıklarımızda ve kurumlarımızda her türlü gerekli adımları da atacağız” demişti. Bu söylemler piyasada reform ve kabine revizyonu beklentilerini artırmıştı.