SON TV

Dolar kuru güne ne kadarla başladı? (20 Kasım 2018 dolar – euro kur fiyatları)

Dolar ve euro kuru bugün ne kadar? Dolar fiyatı bu sabah en son ne kadar oldu? 20 Kasım 2018 dolar - euro fiyatları ve bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar kuru güne ne kadarla başladı? (20 Kasım 2018 dolar – euro kur fiyatları)

Dolar/TL su sabah uluslararası piyasalarda güne 5.3291 TL seviyesinden başladı. Bankacılar TL’ye yön veren önemli bir haber akışının olmadığını ancak gelişmekte olan ülke para birimlerinde dolar karşısında gözlenen değer kazancının TL’ye de yansıdığını belirtti. Kur dün 5.30 TL seviyesine kadar gerilemişti.

Euro/TL bu sabah yatay seyirle 6.10 seviyelerinde seyrediyor. Dolar endeksi 96.09 ile yatay, sepet kur 5.7106’da işlem görüyor.

Geçen haftaya 5.50 seviyesinin üzerinde başlayan dolar/TL, Hazine’nin finansman ihtiyacının azalması nedeniyle daha az borçlanması, gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik artan risk iştahı, petrol fiyatlarındaki düşüş ve ABD ile ilişkilerde iyileşme beklentisiyle yönünü aşağı çevirmişti. Kur geçen hafta Perşembe akşamı FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine ilişkin gelen haberlerle sert gerilemiş yüzde 2’yi aşan düşüşle 5.33’lere kadar çekilmişti.

20 KASIM 2018 DOLAR ALIŞ- SATIŞ FİYATI

ALIŞ: 5,3260 TL

SATIŞ: 5,3294 TL

EURO ALIŞ- SATIŞ FİYATI

ALIŞ: 6,1044 TL

SATIŞ: 6,1130 TL

Kur geçen hafta petrol fiyatlarındaki düşüş, ABD ile ilişkilerdeki normalleşme, Hazine’nin finansman ihtiyacının azalması nedeniyle daha az borçlanması gibi nedenlerle 5.50’lerden 5.30 seviyelerine gerilemişti.

Bugün yurt içinde kurun hareketinde etkili olabilecek kritik bir veri akışı bulunmuyor, ABD’de ise konut başlangıçları verisi takip edilecek.

PETROL FİYATLARINDA BELİRLEYİCİ OLDU

Türkiye’nin pozitif ayrışmasında ise geçtiğimiz günlerde 80 doların üzerinden 65 dolarlık seviyelere gerileyen petrol fiyatları belirleyici oldu. Petrol fiyatlarının düşmesi enerji ithalatçısı Türkiye ekonomisi için olumlu etkiye sahip.

ANALİSTLER NASIL DEĞERLENDİRİYOR?

Analistler, yurt içinde “TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni”ne katılacak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyareti takip edileceğini belirterek, yurt dışına ticaret savaşı ve Brexit’e ilişkin gelişmelerin gündemin ön sıralarında olacağını söyledi.

Teknik açıdan dolar/TL’de 5,30 desteğinin kırılması durumunda 5,10 seviyelerinin gündeme geleceğini dile getiren analistler, 5,50’nin ise direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

ETİKETLER: