SON TV

Dolar yükseldi! 3 Ocak 2019 dolar ve euro fiyatları

Dolar fiyatı dünkü kapanışına göre 11 kuruş birden yükseldi. Dolar kuru en son ne kadar oldu, dolarda sondurum ne? Dün gece yarısından sonra Asya piyasalarında yaşanan bir 'Flash Crash' (Ani kırılma) olayı nedeniyle dolar/TL kurunda çok ani hızlı yaşandı. Dolar sabaha karşı bir ara 5,87 TL'yi gördü...

Dolar yükseldi! 3 Ocak 2019 dolar ve euro fiyatları

Dolar/TL kuru dün gece Asya piyasalarından satış atağı yedi, Japonya piyasalarının tatil olması nedeniyle kapalı kalmasi hacimsiz işlemlerde dolar kurunu 5.8788 seviyesine kadar çıkarak 15 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

3 OCAK 2019 DOLAR KURU ALIŞ-SATIŞ FİYATI NE KADAR?

ABD Doları ALIŞ(TL) 5,43 TL   SATIŞ(TL) 5,44 TL

Euro  ALIŞ(TL) 6,18 TL            SATIŞ(TL) 6,19 TL

2019’un ikinci işlem günü uluslararası piyasalarda sert bir dolar türbülansı yaşandı. Bunun nedeni olarak da “Flash Crash” denilen ani algoritmik dalga olarak gösteriliyor.

FLASH CRASH (ANİ KIRILMA) NEDİR?

Nrtv’nin haberine göre; Piyasalarda “Flash crash” denilen ani algoritmik satış hareketi başta Avusturalya Doları ve Türk Lirası olmak üzere piyasalarda türbülansa neden oldu. Flash Crash kısaca fiyat hareketlerinde sıkça yaşanan Karakutu Alımsatımları (Black Box Trading) veya Yüksek Frekanslı Alımsatım (High Frequency Trading) ve benzeri bilgisayarlı Algoritmik Alımsatım (Alghoritmic Trading) teknikleriyle ilişkilendirilmiş bir borsa kavramı. bir yükseliş ya da düşüş anında algoritmaların ani tetiklenmesini ifade ediyor.

Dolarda yaşanan Flash Crash hareketi 2019’un ikinci iş gününe damga vurdu.

DOLAR TL KARŞISINDA %8 DEĞER KAZANDI

Yaşanan bu Flash Crash sonrası dolar bir anda Avustralya Doları’na karşı yüzde 8, Türk Lirası’na karşı da yüzde 8 değer kazandı.

FIRLAYIŞ SONRASI DÜŞTÜ!

7 dakika süren bu harket sonrası sert düşüş geldi.

Daha sonra hızlı bir şekilde gerileyen TL kur 5.44 seviyesinin üzerinde denge bulmaya çalışıyor.

Dolar/TL’de bu yükselişin, uluslararası piyasalarda görülen volatiliteden dolayı riskten kaçış ve Asya’daki hacimsiz işlemlerde algoritmaların tetiklenmesi olarak gösteriliyor.

Saat 10.30 itibariyle dolar kuru 5,44 euro 6,19 lira, sterlin ise 6,88 liradan işlem görüyor.