SON TV

Dolarda son durum ne? 6 Aralık 2018 dolar ve euroda günün ilk rakamları

Merkez Bankası'nın sıkı duruş söylemiyle güçlenen dolar bu sabah yeniden 5.40 seviyesine yaklaştı. Dolar ve euro bu sabah kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? İşte 6 Aralık 2018 dolar - euro fiyatları ve bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolarda son durum ne? 6 Aralık 2018 dolar ve euroda günün ilk rakamları

Merkez Bankası’nın 2019 para ve kur politikasında ‘sıkı duruş’ mesajı vermesi sonrasında kurda gerileme görüldü. 5,46’ya kadar çıkan dolar/TL Merkez’in mesajları sonrası yönünü aşağı çevirdi.

BU SABAH DOLAR ve EURO NE KADAR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2019 yılına ilişkin para ve kur politikası raporunu açıklamasının ardından 5.31’e kadar gerileyen Dolar/TL, bu sabah yeniden 5.40 seviyesine yaklaştı. Kur saat 09.20 itibariyle 5.38 seviyesinde hareket ediyor. Euro da 6,10 seviyesinde hareket ediyor.

Hafta başından buyana ‘erken faiz indirimi’ söylentileri ile değer kaybeden TL, dün Merkez Bankası ve 4 Aralık’ta ikinci toplantısını yapan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nden gelen açıklamalarla güçlenmişti. Merkez’in enflasyon odaklı para politikası vurgusu TL’deki satış baskısını tersine çevirmiş, kur dün 5.45’in üzerini test ettikten sonra 5.31’e gerilemişti.

ENFLASYON ODAKLI PARA POLİTİKASI VURGUSU

TCMB’nin dün yayımladığı 2019 yılına ilişkin para ve kur politikası metninde, enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu yüzde 5’te korunduğu; para politikasının ise enflasyonu bu hedefe kademeli yaklaştıracak şekilde oluşturulacağı belirtildi. Metinde, önümüzdeki yıl da sekiz Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleştirileceği, bankanın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğu ve dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasına devam edileceği kaydedildi.

GÖZLER OPEC’TE

Öte yandan petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi TL’yi baskılamayı sürdürüyor. Petrol fiyatları ABD ile Çin’in aralarındaki ticaret savaşına 90 gün süreyle ara vermelerinin ardından yükselişe geçmişti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) toplantısı bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlıyor. OPEC’in petrol üretim azaltma kararı alması bekleniyor.

ETİKETLER: