SON TV

Dolar’da yükseliş! Merkez Bankası’ndaki değişiklik fark ettirdi

Dolar ani bir yükselişle geçtiğimiz ayların en yüksek seviyesi ulaştı. Merkez Bankası'ndaki görevden alma ardından piyasada dolar hareketliliği başladı.

Dolar’da yükseliş! Merkez Bankası’ndaki değişiklik fark ettirdi

Dolar geçtiğimiz yıldan bu yana büyük bir yükselişe geçmiş, geçtiğimiz aylardan bu yana ise Dolar’ın bu yükselişi Merkez Bankası ve Ekonomi’de yapılan adımlarla bastırılmıştı. Dolar 5.50 seyirlerinde devam ederken bugün yeni bir gelişmeyle Dolar yeniden yükselişe geçti.

Bunun nedeni olarak ise Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması oldu. Çetinkaya’nın görevden alınması ardından dolar, haftaya 5,80 ile başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası eski Başkanı Murat Çetinkaya’yı, “Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. ‘Faiz düşerse, enflasyon düşer’ dedik.” şeklinde uyardığını, ancak gerekeni yapmadığı için görevden aldığını ifade etmişti.

DOLARDA YÜKSELİŞ

Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından Uzak Doğu piyasalarının da açılmasıyla dolar ani bir yükseliş yaşadı ve 5.80lere dayandı. Geçtiğimiz haftayı 5,59’dan kapatan dolar, Uzak Doğu piyasalarının Merkez Bankası kararına tepkisiyle birlikte 5,80’lere kadar yükseldi.

Dolar şu sıralar 5,75 seviyesinde.