SON TV

Dolce&Gabbana’nın reklam kampanyasına büyük tepki

Çin'e özel bir reklam kampanyası hazırlayan Dolce&Gabbana'nın, reklam film "ırkçı ve cinsiyetçi" bulundu. Tepkilerin ardından Dolce&Gabbana üzüntülerini dile getiren bir açıklama yaptı

Dolce&Gabbana’nın reklam kampanyasına büyük tepki

İtalyan moda evi Dolce&Gabbana, Çin için hazırladığı sosyal medya kampanyası “ırkçı ve cinsiyetçi” bulununca Şanghay’daki defilesini iptal etmek zorunda kaldı. Dolce&Gabbana tepkilerin ardından yaptığı açıklamada üzüntülerini dile getirdi. Açıklamada, “Çin’e ve Çin halkına karşı yalnızca saygı duyuyoruz” denildi.

DOLCE&GABBANA, Çin’e özel bir reklam kampanyası hazırlayarak sosyal medya sitesi Weibo’da 3 video yayımladı. Videolarda Çinli bir kadın, yemek çubuklarıyla İtalyan yemekleri pizza, spagetti ve bir Sicilya tatlısı olan cannolo yemeye çalışırken görülüyor.

Bu sırada bir erkek sesi de alaycı tavsiyeler veriyor ve çift anlamlı bulunan yorumlar yapıyor.

Örneğin cannolo’yu çubuklarla yemeye çalışan kadına dış ses, “Çok mu büyük?” gibi sorular soruyor.

Dolce&Gabbananın Çin reklamı tepki çekti

Video serisi sosyal medyada “aleni oryantalizm”, “aptalca ve kültürel açıdan duyarsız”, “ırkçı”, “tepeden bakmacı, nahoş ve cinsiyetçi” gibi ifadelerle eleştirildi.Reklam filmlerinin tepki çekmesinin ardından, Dolce&Gabbana’dan Stefano Gabbana’ya ait olduğu iddiasıyla Çin’i aşağılayan bir yorum da sosyal medyada paylaşıldı.

Ekran görüntüsü olarak paylaşılan yorumda Gabbana’nın reklam kampanyasına gelen tepkiler nedeniyle Çin’i eleştirerek “pis kokulu cahil bir mafya” olarak tanımladığı görülüyor.

Hem reklam kampanyası hem de Setafno Gabbana’ya ait olduğu iddia edilen bu sözler nedeniyle Çinli sosyal medya kullanıcıları Dolce&Gabbana’ya tepki göstererek boykot çağrısı başlattı.

Dolce&Gabbananın Çin reklamı tepki çekti

Dolce&Gabbana tepkileri sonrası yaptığı açıklamada üzüntülerini dile getirdi. Açıklamada, “Çin’e ve Çin halkına karşı yalnızca saygı duyuyoruz” denildi.

ETİKETLER: