SON TV

Dünyaca ünlü Rock grubu açıkladı: Orhan Gencebay’ı örnek alıyoruz

İngiltere'nin ünlü Rock gruplarından Led Zeppelin, Orhan Gencebay hayranı olduğunu ve kendi müziklerini yaratırken Orhan Gencebay şarkılarındaki altyapıdan yararlandığını açıkladı.

Dünyaca ünlü Rock grubu açıkladı: Orhan Gencebay’ı örnek alıyoruz

Led Zeppelin isimli İngiliz Rock grubu, Rolling Stone dergisi tarafından tartışmasız rock tarihinin en uzun soluklu grubu ilan edildi.

Türk müziğine dair konuştular

Aynı zamanda Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülüne layık görülen Led Zeppelin, Türk müziğine dair yaptığı itirafla çok konuşuldu.

Türk müziğinin altyapısından yararlanıyorlar

Grup üyelerinden Jimmy Page, bir dergiye verdiği röportajda, Türk müziğinin altyapı ve ritmlerini incelediklerini ve edindikleri sonuçları kendi müziklerinde uyguladıklarını açıkladı.

”O Türk’ün adı Orhan Gencebay!”

Jimmy Page, ””Biz yıllarca bir Türk müzik adamının ritm, riff ve altyapılarını inceleyerek, bunları kendi müziğimizde kullandık, bunu da ilk defa buradan söylüyoruz. O Türk’ün adı da Orhan Gencebay’dır.” itirafında bulundu.

Orhan Gencebay’ın haberi var

Arabesk müziğin öncülerinden kabul edilen Orhan Gencebay ise bu durumdan haberdar olduğuna dair bir açıklama yaparak, bir dönem jüri üyeliği yaptığı Popstar Alaturka’da ve Okan Bayülgen’in sunduğu Kral Çıplak’ta doğruladı.

Kashmir’in altyapısı Gencebay’dan

Tüm bu olanlar, Jimmy Page’in ‘Kashmir’ isimli bestesinde kullandığı riff’lerin ve pena tekniğinin, Gencebay’ın kendine has tarzıyla benzerlik taşıdığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Led Zeppelin grubunun, Orhan Gencebay’dan ilah olarak bahsettiği mevzusu ise Ohio Üniversitesi’nde bir tez için konuşan Jimmy Page’in kendisi tarafından da doğrulandı.

Adele, Ahmet Kaya’nın müziğini çalmakla suçlanmıştı

Adele’in ‘Million Years Ago’ isimli şarkısının Ahmet Kaya’dan çalıntı olduğu iddiası da, bir dönem gündeme bomba gibi düşmüştü.

Birebir aktarılmış

Çalıntı iddiaları üzerine, Ahmet Kaya’nın ‘Acılara Tutunmak’ isimli şarkısının aranjörü olan Osman İşmen, konuyla ilgili açıklama yaptı ve Adele’in Ahmet Kaya’ya ait olan ‘Acılara Tutunmak’ şarkısının nakarat kısmını Milllion Years Ago şarkısına birebir aktardığını söyledi. (haberler.com)

ETİKETLER: