SON TV

Duygu Özaslan bulimia nervoza hastası olduğunu açıkladı. Bulimia nervoza nedir?

Vloger Duygu Özaslan, sosyal medyada çizdiği zayıf, uzun ve kusursuz imajın aksine oldukça kilolu olarak magazine yakalandı. Özaslan, herkesten sakladığı kilosunun nedeninin bulimia nervoza hastalığı olduğunu söyledi.

Duygu Özaslan bulimia nervoza hastası olduğunu açıkladı. Bulimia nervoza nedir?

Sosyal medya ünlüsü Duygu Özaslan, bikinili olarak görüntülendiği fotoğraflarındaki kilolarıyla ilgili konuştu. Kilo aldığını doğrulayan Özaslan, kilolarının sebebinin ‘bulimia nervoza’ hastalığı olduğunu kaydetti. İyileşme sürecinde olduğunu belirten Özaslan, mental ve fiziksel olarak da iyi durumda olduğunu söyledi.

BULİMİA NERVOZAYIM!

Lüks markaların reklamlarını yayınladığı sosyal medya hesabında zayıf, ince, uzun görüntüler sergileyen fotoğraflar yayınlayan Özaslan’ın takipçileri, son fotoğraflar karşısında hayrete düştü. Özaslan’ın kendisinin yayınladığı fotoğraflar ile magazin basının yakaladığı fotoğraflar arasındaki büyük fark karşısında Özaslan’a eleştiri ve destek mesajları yazıldı.

Öte yandan Özaslan’ın hastalığı da merak konusu oldu.

BULİMİA NERVOZA NEDİR?

Bir çeşit yeme bozukluğu olan bulimia nervoza, hastaları bulimik atak sırasında normalden fazla yerler. Yalnız kaldıklarında hızla gerçekleştirir ve yediklerinin kiloya neden olmaması için kusmaya çalışma, laksatif, lavman, diüretik veya diğer ilaçlarla dışkılamaya çalışmanın yanında yoğun egzersiz yaparlar.

Kişide tekrarlayan yoğun yemek yeme nöbetleri, kontrolsüz yemek yeme, kilo almaktan korkma, kusma nöbetleri, egzersiz yapma ve yemek yememek için çözüm üretmeye çalışma, vücudunun biçimi ve ağırlığından etkilenme gibi özelliklerle tanımlanır.

Bulimia yiyecekten çok derin psikolojik mevzular ve oldukça ciddi bir kontrolsüzlük duygusudur. Yeme-çıkarma isteği çoğalabilir, daha çok ve daha kontrolsüz bir hale gelebilir. Hastaların bu yeme – çıkarma durumu psikolojik sıkıntılarını çözemeyeceklerini düşünmeleri ve kilo takıntılarından kaynaklanır. Kusmanın ardından rahatlayacaklarını düşünürler ve kusabilecekleri fikriyle daha çok yerler. Bulimia hastaları, genellikle kendilerine güvenini kaybetmiştir. Kendilerini vücut ölçüleriyle ispatlamak ve sevdirmek isterler. Zayıf oldukça takdir edileceklerini düşünürler.

Belirtilerinde hastanın vücut ağırlığı sürekli değişir, parmaklarında ve boğazında yaralar oluşurken depresyon ve anksiyete görülür.

BUlimia nevroza, tedavi edilmemesi durumunda farklı başkaca kötü sonuçlara yol açar. Bunlar; kalp yetmezliği, aritmi, dişlerde aşınma ve çürük, reflü, polikistik over sendromu, yemek borusunda enflamasyon, laksatif bağımlılığı, peptik ülserler ve pankreatit, potansiyel olarak ölüm, gözde damar çatlağına bağlı kızarıklıklar, mide kanseri ve ölüm.

DUYGU ÖZASLAN KİMDİR?

Youtube ve Instagram’daki videolarıyla sosyal medya fenomeni olan Duygu Özaslan, 17 Nisan 1991 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı Bölümü okurken sosyal medya popülerliğiyle okulu bıraktı. Uzun yıllar Barış Taylan Demirige ile birlikte olan Duygu Özaslan bu ilişkiyi bitirse de zaman zaman köpekleri için görüşüyor. Hobi olarak başlattığı vloggerlıktan geçimini sağlayan Özaslan, özellilkle lüks markalarla reklam anlaşmaları yapıyor.