SON TV

En acı adli merkez

Kahramanmaraş merkezli depremlerde en çok yıkımı yaşayan Hatay’da kimlikleri belirlenemeyen cenazelerin Narlıca’da oluşturulan ‘Acil DNA merkezinde’ kimlikleri belirleniyor.

En acı adli merkez

Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından koordine edilen Hatay Narlıca Asri Mezarlıkta oluşturulan mezarlık kompleksinde vatandaşların işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla kimlikli cenazelerin işlemlerinin yapıldığı birim bulunuyor. DNA örneği alınan çadırın bulunduğu komplekste kimliği belirlemenemeyen cenazelerin kimlik tespiti ve defin işlemleri savcılık birimleri tarafından gerçekleştiriliyor.

NAKİL İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLTİRİLİYOR
Kimliksiz cenazelerin ölü muayene ve defin işlemlerinin yapılması için ayrı bir bölüm oluşturulurken, fotoğraf tespit işlem merkezleri de bulunuyor. Öte yandan komplekste mezar nakil işlemlerinin yapılabilmesi için Nüfus ve Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından birimler oluşturuldu.

KİMLİĞİ BELİRLENEN CENAZLER YAKINLARINA TESLİM EDİLİYOR
Türkiye’nin farklı illerinden gelen cumhuriyet savcıları, katipler, olay yeri inceleme ve adli tıp uzmanları tarafından ölü muayene işlemleri ve kimlik tespitini yaparak merkeze başvuran yakınlarına teslim ediliyor.

DNA SONUÇLARI 10 GÜNDE BELLİ OLUYOR
Kimlik tespiti yapılamayacak cenazelerde parmak izi ve DNA örnekleri alınarak sistemde bulunan parmak iziyle eşleştiriliyor. Kimlik tespitinin ardından Diyanet ve belediye görevlileri tarafından mezarlığa defnediliyor. DNA testi sonuçları yaklaşık 10 gün içerisinde çıkarken, cenazelerin üzerinden çıkan eşyalar ise tutanak tutularak Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderiliyor.

KAYNAK:SABAH