SON TV

Erdoğan’dan Brunson’un serbest bırakılmasına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan rahip Brunson ve Trump'ın mesajları hakkında açıklamada bulundu.

Erdoğan’dan Brunson’un serbest bırakılmasına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Pargi grup toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

BRUNSON DAVASI

Başkan Erdoğan, gazetecilerin geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan ABD’li rahip Brunson hakkındaki sorusuna da “Türk yargısına güvenmenin neticesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti grubunda yaptığı konuşmada ABD’li Rahip Brunson’ın serbest kalmasıyla ilgili tek cümlelik bir açıklama yaptı.

“ADALET SİSTEMİ BİR KARAR VERDİ”

Açıklamasında “Türk adalet sistemi kararını verdi” ifadesini kullanan Erdoğan, “İzmir’de bir Rahip Brunson olayı yaşadık. Adalet sistemi bir karar verdi. Bu olay bugünlerde terörle mücadelede attığımız adımlardır. Bunlar kararlılıkla devam ediyor. Fırat’ın doğusunda gereken adımlar atılmaz, gecikme süreci devam ederse, burada da YPG/PYD’ye karşı atılması gereken adımları en üst düzeyde atacağız. Bütün bunlar salt ülkemizin huzuru için değil, o bölgede yaşayan insanların huzuru için. Bu adımları Türkiye kararlı bir şekilde atmıştır, atmaya devam edecektir” dedi.

TRUMP’IN ‘İLİŞKİLER NORMALE DÖNECEK’ AÇIKLAMASINA CEVAP

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Brunson’un serbest bırakıolmasının ardından söylediği “İlişkiler normale dönecek” sözleri için “Geciken bir açıklama” ifadesini kullandı.

TRUMP TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Brunson’ın serbest kalmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden ABD Başkanı Donald Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardımları için teşekkür ediyorum. Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye ile bir anlaşma yapılmadı. Ben rehineler için anlaşma yapmam. Yine de ABD tarafında bir takdir var ve bu adım ABD ile Türkiye ilişkilerinin iyi, belki de harika bir yola girmesine neden olacak.” ifadelerine yer vermişti.