SON TV

Erken emeklilikte yaşa takılanlar son dakika haberleri EYT Meclis son durumu

Erken emeklilik EYT son dakika müjdesi 2018 TBMM'de Emeklilikte yaşa takılanlar EYT için ilk adım atıldı !Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son durum nedir? TBMM erken emeklilik ve EYT için nasıl bir çözüm bulacak? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kimdir? EYT sorunu nedir?

Erken emeklilikte yaşa takılanlar son dakika haberleri EYT Meclis son durumu

EYT’liler ne istiyor? Emeklilikte yaşa takılanlar için daha önce meclise teklifte bulunulmuş, ancak yasa tasarısı kabul görmemişti. Şimdilerde emeklilik bekleyen vatandaşların gözü 1 Ekim’de faaliyete başlayacak olan TBMM’deydi. Her defasında sorular yöneltilen meseleye ilişkin önemli açıklama daha geldi. İşte, EYT son dakika gelişmeleri… Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın milyonlarca kişinin beklediği emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili, ‘Meclis ayağı ayrı bir konu. Meclis biliyorsunuz, kendi kanunlarını çıkarabilir ama kabinenin gündeminde bu konu yok.’ ifadelerini kullandı.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından basın toplantısında, EYT(emeklilikte yaşa takılanlar) ile ilgili bir soru üzerine şu ifadeleri kullandı:

Daha önce de sormuştunuz. Yine aynı cevabı vermek zorundayım. Bu konu kabinenin gündeminde yok.
Tabi Meclis ayağı ayrı bir konu. Meclis biliyorsunuz, kendi kanunlarını çıkarabilir ama kabinenin gündeminde bu konu yok.

Eyt Yasası İçin Gözler Tbmm’de! Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetlerine yönelik çözümler sıralandı. Yapılan değerlendirmelere göre emeklilikte yaşa takılan SSK’lıların 4447 sayılı kanun öncesi hakları verilirse 3 seçenekle emekli olmaları mümkün olabilecek. İşsizliğin çift haneli rakamlara ulaştığı piyasa şartlarında, çoğunun belirli bir yaş seviyesininde üstünde olmaları nedeniyle, maalesef iş bulmada dezavantajlı konumunda bulunmaktadırlar. Hemen hemen her aileyi ilgilendiren EYT mağdurlarının oluşmasına sebep olan 4447 Sayılı Kanundur. Bu kanun 1999 yılında deprem esnasında yürürlüğe konuldu. İsa Karakaş Türkiye Gazetesi’ndeki köşesinde Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) destek olabilmek için kaleme aldığı yazısında, EYT yasası çıkarsa olabilecek değişiklikleri ele aldı.

ETİKETLER: