SON TV

Ermeni spikerin Türkiye’ye hakareti Lübnanlıları ayaklandırdı

Lübnan kanalında Ermeni spiker Türkiye'ye yönelik hakaret içerikli ifadeler kullanınca Lübnan halkı ayaklandı. Kanal önünde toplanan onlarca Lübnanlı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye lehine sloganlar atarak Türkiye'den özür dilenmesini istedi.

Ermeni spikerin Türkiye’ye hakareti Lübnanlıları ayaklandırdı

Lübnan kanallarından New TV’de spikerlik yapan Ermeni asıllı Nesan Der Haroutian’ın dün akşamki programında Türkiye, Osmanlı Devleti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içeren ifadeler kullandı.

LÜBNANLILAR SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Programı izleyen Lübnanlılar,  Ermeni asıllı sunucuyu protesto etmek amacıyla sokağa indi. Kanal binasına yürüyen Lübnanlılar, kanalın Beyrut’taki merkezi önünde ve Trablusşam kentinde gösteri düzenledi. Sosyal medyadan da tepkilerini yoğun şekilde gösteren Lübnanlılar, Türkiye, Osmanlı Devleti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek sloganları attı.

Türkiye ve Lübnan bayraklarıyla kanal binası önünde toplanan Lübnanlılar, skandal ifadeler nedeniyle Türkiye’den özür dilenmesini talep etti. Türkiye’ye hakaret edilmesine tahammül edemeyen onlarca Lübnanlı, araçlarıyla konvoy yaparak protestolarını tamamladı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Programın ardından, Lübnanlı bir avukat olan Muhammed Ziyad Caafil, Türkiye aleyhine kullanılan kışkırtıcı ifadeleri sebebiyle Der Haroutian hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Avukat Caafil, “kardeş ülke” dediği Türkiye için sunucunun kullandığı ifadelerin, Lübnan’ın ulusal bütünlüğüne mezhepsel bir fitne kastı taşıdığını belirtti.