SON TV

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını HDP hariç tüm partiler kınadı

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını HDP hariç tüm partiler kınadı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve İYİ Parti grupları, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırısını kınayan ortak bildiriyi imzaladı.

HDP ŞAŞIRTMADI

Ortak bildiriyi Meclis’te grubu bulunduğu halde imzalamayan tek parti Halkların Demokratik Partisi (HDP) oldu.

TBMM’nin resmi iletişim kanallarıyla yayımladığı “TBMM’DE dört siyasi partiden Ermenistan’a kınama” başlığıyla yayımlanan haberde “AK Parti, CHP, MHP VE İYİ Parti, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısına karşı ortak kınama metni yayımladı. Ortak kınama metnine HDP katılmadı.” ifadelerine yer verildi.

Bildiride ise şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partiler olarak Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 28 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ’da ateşkesi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ağır silahlarla Azerbaycan sivil yerleşim yerlerini ve askerlerini hedef alan saldırılarını en güçlü şekilde kınıyoruz.

Bu son saldırı, Tovruz’daki saldırılardan sonra Ermenistan’ın, bölgede barışın ve istikrarın kalıcı tesisi önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir.

“AZERBAYCAN’IN SAVUNMASINI DESTEKLİYORUZ”

Bizler uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde halkını korumak ve toprak bütünlüğünü tesis etmek amacıyla Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği savunmasını destekliyoruz.

30 yıla yakın süredir Yukarı Karabağ, Ermenistan’ın işgali altındadır. Bu haksız işgalin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uygun şekilde barışçıl çözümüne desteğimizi tekrarlıyoruz. Uluslararası camiayı, bugüne kadar Ermenistan’ın işgali ve sorumsuz saldırıları sebebiyle zarar gören Azerbaycan’ın yanında olmaya davet ediyoruz.

Bu vesileyle, Gazi Meclisimizdeki siyasi partiler olarak, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa ve can Azerbaycan’a başsağlığı dilerken, milletimizin dayanışma iradesini bir kez daha güçlü bir şekilde vurguluyoruz.”

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını HDP hariç tüm partiler kınadı