SON TV

Ernesto Che Guevara’nın 51. ölüm yıldönümü..Che Guevara kimdir?

Küba devriminin önderlerinden, Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara 51 yıl önce bugün Bolivya'nın La Higuera bölgesinde öldürüldü. Siyasetçi, doktor, devrimci… Ernesto Che Guevara kimdir? İşte Ernesto Che Guevara biyografisi...

Ernesto Che Guevara’nın 51. ölüm yıldönümü..Che Guevara kimdir?

Ernesto Che Guevara, 14 Haziran 1928 ‘de Arjantin’in Rosario şehrinde doğdu. Gerçek adı Ernesto Guevara de la Serna’dır. Devrimci olarak bilinen Che Guevara’nın kişisel özellileri arasında hareketli, dinamik olmasının yanı sıra edebiyat, şiir, fotoğraf, satranç ve spora olan ilgisi ile bilinmektedir.

Sıflar arası mücadelede emekçinin yanında yer almasıyla bilinen Che Guevara, aynı zamanda bir doktordu ve yüzlerce kişiye ücretsiz hizmet verdi.

“Hasta la victoria siempre” (Zafere kadar, daima) sözleriyle tarihe kazınan ve tam ismi Ernesto Guavara de la Serna olan dünyaca ünlü sosyalist, 14 Haziran 1928 tarihinde Arjantin Rosario’da dünyaya geldi. Astım hastalığı yüzünden zorlu bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiren Che, tıp eğitimi aldığı esnada arkadaşı Albetro Granadas ile Latin Amerika’da motosiklet turuna çıktı.

Yolculuğu esnasında gözlemlediği sosyal adaletsizlik ve yoksulluk, Che’nin sosyalist fikirlerle tanışmasına sebep oldu. Önce Guatemala’da devrimci faaliyetler içerisinde bulunan Che, Guatemala’dan Meksika’ya geçtiğinde ise o esnada sürgünde bulunan Fidel Castro ve arkadaşlarıyla tanışarak Küba devrimine dahil oldu.

1948 yılında Buenos Aieros Üniversitesi’nde tıp alanında başladığı eğitimini, 1953 yılında tamamladı. Güney Amerika ülkelerine, öğrencilik hayatı boyunca gitme fırsatı buldu. İngilizce ve Fransızca dillerini akıcı bir şekilde konuşabilen Guevera, Latin Amerika ülkelerine giderek farklı örgütler içerisinde yer aldı. Gittiği ülkelerdeki hastalık, fakirlik, açlık Che Guevara’yı etkiledi. İnsanların yaşadığı eşitsizlik karşısında harekete geçmesi gerektiğini düşünen Guevera, halkın silahlanması gerektiğini düşündü.

Meksika’da bulunduğu sırada Küba devriminin lideri olan Fidel Castro’yla dostluk kurdu. Birlikte Küba diktörü olan Flgencio Batista’yı devirmek için silahlı mücadeleye başladılar. Doktor olarak hizmetler verdiği grupta aynı zamanda aktif olarak çatışmalarda da yer aldı. Batista hükümetinin devrilmesinde Che Guevara’nın büyük etkisi oldu. Küba Sanayi Bakanı olarak ülkenin gelişmesine büyük katkı sağladı. 1964 yılında Birleşmiş Milletler davetlisi olarak New York’a gitti. Buradan farklı bölgelere giderek önemli çalışmalarda bulundu.

Kongo’da emperyalizme karşı mücadele girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Daha sonra Bolivya’ya giderek burada bulunan silahlı grubun başına geçti. 1967 yılında Guevera birliği ile birlikte Bolivya ordusu ile çatışmaya girdi. Çatışmanın ardından hükümet Guevera’nın yakalanması için karar çıkarttı ve gerçekleştirilen özel bir operasyon sonucu yakalanarak esir alındı. Esir alınmasının ardından Guevera, eski bir okul binasına götürülerek askerler tarafından infaz edildi. Cesedi bir küvet içerisine konularak basına gösterildi.

ÖNCE AFRİKA, SONRA BOLİVYA

İlk olarak Kongo’ya giden Che Guevara, burada yaşanan başarısızlık sebebiyle, öldürüleceği yer olan Bolivya’ya geçti. Bolivya’da da çeşitli başarısızlıklarla karşılaşan Che Guevara, 9 Ekim 1967’de CIA ve Amerikan Ordusu’na bağlı Özel Harekat Birlikleri tarafından yakalanarak yargısız infaz sonucu öldürüldü.

‘VUR BENİ KORKAK’

Che’nin, öldürülmeden kısa süre önce, kendisini öldürmek için görevlendirilen Bolivyalı askere söylediği “Buraya beni öldürmeye geldiğini biliyorum. Vur beni korkak, yalnızca bir adam öldürmüş olacaksın” ifadeleri, onun son sözleri oldu.

Che’nin ölümünden sonra Küba’da 3 günlük yas ilan edildi.

Ölümünden sonra, Che Guevara’nın bedeni Küba’ya teslim edilmedi ve elleri kesilerek bilinmeyen bir yere gömüldü. Ancak, 1997 yılında, Guevara’nın bedeninden kalanlar Vallegrande yakınındaki bir uçak pistinin altından çıkarıldı ve yapılan DNA testinin ardından Küba’ya teslim edildi.

ÖLÜMÜNDEN 30 YIL SONRA BULUNDU

Che’nin cenazesi ise, 17 Ekim 1997’de Santa Clara’da özel olarak hazırlanmış anıt mezara askeri törenle gömüldü.

Che’nin ölüm yıldönümü, her yıl dünya çapında yapılan çok sayıda etkinlik ve anma programlarıyla birlikte anılıyor.

Ölümünün ardından hakkında dünya çapında birçok efsane oluşan Che Guevara, bugün dünyadaki sosyalistler için bir ikon ve örnek kişi olmuş durumda.

CHE GUEVARA’NIN ESERLERİ

– Vietnam’la Dayanışma

– Bolivya Günlüğü

– Savaş Anıları

– Motosiklet Günlükleri

– Sosyalist Planlama

– Latin Amerika Gençliğine

ETİKETLER: