SON TV

Eski AB Bakanı Volkan Bozkır, BM 75. Genel Kurul Başkanlığı’na seçildi

Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır, 192 ülkeden 178'nin oyunu alarak BM Genel Kurulu Başkanı seçildi.

Eski AB Bakanı Volkan Bozkır, BM 75. Genel Kurul Başkanlığı’na seçildi

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığı seçimi yapıldı.

Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır Türkiye’nin adayı olarak seçime girdi.

BM Genel Kurulunda gerçekleşen seçimde, koronavirüs salgını sebebiyle üye ülkelerin temsilcileri salona kendilerine ayrılan saat diliminde tek tek alınarak oylarını kullandı. Yerel saat ile 09.00’da başlayan oylama, 13.00’te bitti.

BM Genel Kurulunda temsil edilen 193 ülkenin 192’sinin oy kullandığı seçimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bozkır, Genel Kurul Başkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasını birlikte izledi.

BM’ye üye ülkelerin ödemek zorunda olduğu finansal katkı borcunu ödeyemeyen Venezuela, oy kullanma hakkını kaybetti.

BM Genel Kurul Başkanlığı için tek aday gösterilen Bozkır, 178 ülkenin desteğini alarak BM Genel Kurulunun 75. dönem başkanlığına getirildi. 3 ülkenin oyu geçersiz sayılırken, 11 ülke  çekimser oy kullandı.

Türkiye’den BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim olan Bozkır, 15 Eylül’de görevi BM 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande’den devralacak ve 2021 Eylül ayına kadar bu görevde olacak.

BM Genel Kurulu Başkanı olarak Bozkır, oturumları yönetecek, Kurulun işleyişini düzenleyecek. BM bütçesini belirleyecek ve kontrol edecek Genel Kurul’a başkanlık edecek. BM Genel Kurulunda uluslarası toplumun genel düşüncesini yansıtan kararlar alnmasında rol oynayacak.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: BM SİSTEMİNDEKİ EN ÜST DÜZEYLİ GÖREVİ ÜSTLENECEK

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama ile eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır’ın BM 75. Genel Kurul Başkanı seçildiği ve BM tarihinde ilk kez bir Türk vatandaşının BM sistemindeki bu en üst düzeyli görevi üstleneceği kaydedildi.

Yazılı yapılan açıklamada Bakanlık ayrıca, Büyükelçi Bozkır’ın, oylamaya katılan ülkelerin ezici çoğunluğunun tam desteğini aldığı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Bozkır’ı tebrik etti.

VOLKAN BOZKIR KİMDİR?

Ankara’da 22 Kasım 1950’de dünyaya gelen Volkan Bozkır, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.  Dışişleri Bakanlığında kariyer diplomatı olarak Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkatibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerini yürüttü.

Volkan Bozkır, 24. 25. ve 26. dönemlerde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak görev yaptı.

Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB’den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerinde de bulunan Bozkır, Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve İtalya Liyakat Nişanı sahibi.

Dışişleri Komisyonu Başkanlığı ve 62. hükümette Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci görevlerini üstlenen Bozkır, 64. hükümette yeniden AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak görevlendirildi.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Bozkır, evli ve 2 çocuk babasıdır.