SON TV

Eski CHP’li Savcı Sayan AK Parti Ağrı Belediye Başkan Adayı oldu! Savcı Sayan kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti'nin 14 belediye başkan adayını daha açıkladı. Erdoğan'ın açıkladığı isimler arasında dikkat çeken bir isim var... Eski CHP'li isim Savcı Sayan... Savcı Sayan Ak Parti Ağrı belediye Başkan adayı oldu. Peki Savcı Sayan kimdir? İşte Savcı Sayan'ın siyasi geçmişi ve hayatı..

Eski CHP’li Savcı Sayan AK Parti Ağrı Belediye Başkan Adayı oldu! Savcı Sayan kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti’nin İl Başkanları Toplantısı’nda Aksaray, Bilecik, Erzincan, Edirne, Iğdır, Isparta, Tunceli, Kütahya, Siirt, Kars, Van ve Zonguldak’ın belediye başkan adaylarını açıkladı.

Erdoğan’ın Ak Parti İl Başkanları toplantısında açıkladığı listede sürpriz bir isim yer aldı. O isim eski CHP’li Savcı Sayan’dı. Savcı Sayan bir dönem Deniz Baykal’ın sağ koluydu. Kılıçdaroğlu döneminde CHP’den ayrılan Savcı Sayan, 2019 yerel seçimlerde AK Parti Ağrı Belediye Başkan adayı oldu. Peki Savcı Sayan kimdir? İşte Savcı Sayan’ın siyasi geçmişi ve çalışmaları…

SAVCI SAYAN KİMDİR?

Savcı Sayan, 1971 yılında Ağrı’nın Tutak ilçesinde dünyaya gelmiştir. 24 çocuklu ailenin 12. çocuğu olan Sayan, ilk okulu doğup büyüdüğü Ağrı Tutak’ta, orta okulu Muş Malazgirt’te, liseyi ise yine doğup büyüdüğü Ağrı Tutak’ta okumuştur.

Üniversite tahsilini İktisadi ve İdari Bilimler Fakultesi’nde tamamlayan Savcı Sayan, Pedagojik Formasyon alarak eğitimini tamamlamış ve bazı okullarda öğretmenlik yapmıştır. 1996-2000 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve ilçe gençlik kollarında MYK üyeliği yapmıştır.

12 Eylül darbe sürecinde kapatılan CHP Gençlik Kolları’nın 1996 yılında yeniden aktifleştirilmesinde rol oynayan Savcı Sayan, Ağrı’da CHP il ve ilçe başkanlıklarında aktif olarak çalışmalarda bulunmuştur. Yazarlık deneyimi de bulunan Savcı Sayan’ın, bazı makaleleri dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır.

Doğu ve Güney Doğu Anadolu yörelerinde Töre cinayetleri, Kadınların Eğitimleri konularında çeşitleri makale ve çalışmaları mevcuttur.

BİR DÖNEM BAYKAL’IN SAĞ KOLUYDU

Siyasete küçük yaşta CHP teşkilatlarında başlayan 47 yaşındaki Savcı Sayan, 2015 yılına kadar da CHP saflarında kalmıştı. CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ‘A Takımı’nda bulunan Sayan, 2011 yılındaki kaset kumpası sonucu istifa etmek zorunda kalan Baykal’ın istifa açıklamasını ise yaşlı gözlerle izlerken objektiflere takılmıştı. Deniz Baykal döneminde CHP’nin MYK üyesi olan Savcı Sayan, Kemal Kılıçdaroğlu döneminde ise CHP’deki koltuğunu bırakmıştı.

2015’TE İZMİR’DEN ADAY GÖSTERİLMİŞTİ

2015 yılında “Türkiye yol ayrımında. Tercihimi ben memleket meselesinden yana koyarak AK Parti’den aday adayı oldum.” diye açıklama yaparak Ak Parti’ye katılan Sayan, aynı yıl yapılan genel seçimlerde, AK Parti’den İzmir milletvekili adayı olmuştu. İzmir’de 2. Bölge 7. sıradan aday gösterilen Savcı Sayan Meclis’e girmeyi başaramamıştı.

Bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına üyedir.Savcı Sayan, 2015 yılında seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adaylığını, “Türkiye yol ayrımında. Tercihimi ben memleket meselesinden yana koyarak AK Parti’den aday adayı oldum.” sözleriyle duyurmuştur.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: