SON TV

Eski Vali Şahabettin Harput ve iş adamları hakkında karar açıklandı

Vali Şahabettin Harput ile bazı iş adamlarının da yargılandığı davada mahkeme heyeti, sanıklara, mütalaaya ilişkin savunmalarını yapmaları için süre verilmesine, tutukluluk ve adli kontrol hükümlerinin değiştirilmesi yönündeki taleplerin reddine karar vererek duruşmayı erteledi

Eski Vali Şahabettin Harput ve iş adamları hakkında karar açıklandı

Bursa’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada aralarında eski Vali Şahabettin Harput ile bazı iş adamlarının da bulunduğu 11’i tutuklu 60 sanığın yargılandığı davada mahkeme heyeti, sanıklara, mütalaaya ilişkin savunmalarını yapmaları için süre verilmesine, tutukluluk ve adli kontrol hükümlerinin değiştirilmesi yönündeki taleplerin reddine karar vererek duruşmayı erteledi.

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, bazı tutuklu, tutuksuz sanıklar, avukatları ve sanık yakınları hazır bulundu.
Duruşmada, sanıkların tutukluluk durumlarına ilişkin savunmaları dinlendi. Sanıklar, uzun tutukluluk süreleri ve sağlık durumlarını gerekçe göstererek tahliyelerini talep etti.

İddia makamı, mütalaasında, sanıkların üzerilerine atılı “örgüt kurmak ve yönetmek” suçunun vasfının değiştirilerek “silahlı terör örgütü üyesi olma” suçuna çevrilmesini, “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet” suçlamasından da beraatlarını talep etti.

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak tahliye edilen F.K, Ş.U, H.G. ve E.A’nın tutuklanmalarını ve aynı hüküm kapsamında ifade veren M.K. ve S.Ö’nün ise beraatlarını isteyen iddia makamı, eski Vali Harput’un yurt dışı yasağı konularak ev hapsinin kaldırılmasını talep etti.

SAVUNMA YAPMALARI İÇİN SÜRE VERİLDİ

Mahkeme heyeti, sanıklara, mütalaaya ilişkin savunmalarını yapmaları için süre verilmesine, tutukluluk ve adli kontrol hükümlerinin değiştirilmesi yönündeki taleplerin reddine karar vererek duruşmayı erteledi.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında eski Bursa Valisi Şahabettin Harput’un da bulunduğu 60 sanık hakkında FETÖ yöneticiliği ve üyeliği suçlamalarıyla dava açılmıştı. Yaklaşık 500 sayfalık iddianamede, sanıkların devletin imkanlarını da kullanarak FETÖ’ye yarar sağladıkları yönünde gizli ve açık tanık beyanlarına yer verilmişti.

Harput ve 50 kişi hakkında “silahlı örgüt kurma ve yönetme” suçundan 15 ila 22,5’ar yıla, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında da 5 yıldan 10’ar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Diğer 9 sanık hakkında ise “silahlı örgüte üye olma” ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun’un ilgili maddesine göre ayrı ayrı 15 ila 25’er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

ETİKETLER: