SON TV

Et ve Süt Kurumu, elde kalan kurbanlıkları satın alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan hayvancılara müjde verdi.

Et ve Süt Kurumu, elde kalan kurbanlıkları satın alacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin kurbanlıklarının Et ve Süt Kurumunun (ESK) tarafından satın alınacağını açıkladı.

Yazılı açıklama yapan Bakan Pakdemirli, bu yıl 1,2 milyon büyükbaş ve 3,6 milyon küçükbaş kurbanlık bulunduğunu belirterek, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur edilmeyeceğini ifade etti.

Baka Pakdemirli açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, ESK eliyle biz alacağız. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilogram ve üzeri olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 lira olacak. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilogram arası olan besi kondisyonu yüksek erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 lira olacak. İkinci ve üçüncü kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacak.”

ESK’nin küçükbaş hayvanda tokluk firesi düşmeyeceğini kaydeden Bakan Pakdemirli, koyunların canlı olarak kilogramı 15 liradan, keçilerin ise canlı olarak kilogramı 13 liradan satın alıancağını açıkladı.

Alım fiyatları ve diğer bilgileri ESK’nin bugün açıklayacağını söyleyen Pakdemirli, “Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir.” dedi.