SON TV

Fahrettin Altun’dan Kovid-19 aşısı müjdesi

Geride bıraktığımız günün Koronavirüs'e ilişkin gelişmelerini Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından kamuoyuna aktardı.

Fahrettin Altun’dan Kovid-19 aşısı müjdesi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bakanlıkların 15 Mayıs Koronavirüs gündemlerini kamuoyuyla paylaştı.

Altun ayrıca, Kovid-19 aşısı için anti serum çalışmalarının hızla sürdürüldüğünün gurur ve sevinç ifade ettiğini aktardı.

Koronavirüs’le mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü ve ilgili bakanlıkların kontrollü sosyal hayatın gerektirdiği bütün tedbirlerin alınması için çalıştığını belirten Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO Genel Sekreteri John Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptığı kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Stoltenberg, yeni tip Koronavirüs salgınının yanı sıra Libya’daki gelişmeler ile ilgili görüştü.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve bakanların Koronavirüs 15 Mayıs gündemleri şöyleydi:

Oktay, Koronavirüs’le mücadelede dünyadaki ülkelerin yüzde 70’ine yakınının Türkiye’den tıbbi malzeme ve ekipman desteğinde bulunduğunu, bu kapsamda bugüne kadar 80 ülkeye yardım edildiğini açıkladı.

İLK TERHİS 31 MAYIS

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terhis, celp ve bedelli askerliklerle ilgili tarihleri bildirdi. Buna göre 31 Mayıs’ta terhisler, 5 Haziran’da celpler, 20 Haziran’da ise bedelli askerlikte yeniden alımlar başlayacak.

Adalet Bakanlığı, cezaevlerinin Koronavirüs tedbirleri süresini 30 Mayıs’a kadar uzattı.

Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs salgının kademeli olarak normalleşmesi sürecinde uyulması gereken tedbirleri içeren 12 rehber daha yayımladı.

“ANTİ SERUM HAFTAYA HAYVANLARDA DENENECEK”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, marketlerden sürüntü numunesi alınarak Koronavirüs taraması yapıldığını, ayrıca Koronavirüs aşısı için anti serum çalışmalarına başlandığını açıkladı. Pakdemirli, önümüzdeki anti serumun gelecek hafta hayvanlara verilmeye başlanacağını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, olgunlaşma enstitülerinin 1 ayda 20 milyon maske ürettiğini açıkladı.

Öte yandan, Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş, yeni tip Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde ibadete kapanan camilerin 12 Haziran’da açılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Konya, Sakarya ve Tunceli’de açık alanlarda da maske takma zorunluğu başladı.

Hatay’da meslek lisesinde N95 ve cerrahi maske makinesi üretildi.

Kuzey Kıbrıs’tan getirilen 473 vatandaş Adıyaman ve Karaman’da karantinaya alındı.