SON TV

Fatih, Karadeniz’den 2 aya yeni müjdeler çıkarabilir

Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz rezervinin Karadeniz'de keşfinin ardından, bölgede değerlendirmede bulunan uzmanlar, 2 ay içinde yeni müjdelerin gelebileceğini söyledi.

Fatih, Karadeniz’den 2 aya yeni müjdeler çıkarabilir

Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfinin ardından enerji piyasalarında merak uyandı.

Türkiye’nin Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’deki çalışmaları devam ederken bulunan rezervin,  yeni rezervlerin habercisi olabileceği bildirildi.

YENİ MÜJDE GELİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 8 bin kilometrekarelik TUNA-1 lokasyonunun sadece dörtte birinde çalışma yapıldığını belirterek benzer yapılarda keşiflerin olabileceğini kaydetti.

Bakan Dönmez, “Kuvvetle muhtemel aşağıdaki katmanlarda yeni keşif yakalayabiliriz. Derinlikleri ve uzunlukları birbirine benziyor. 2 aya yeni müjde gelebilir.” dedi.

Bölgenin yapısı üzerinde duran uzmanlar bulunan rezervin daha da fazlasının olduğunu belirtiyor.

Bakan Dönmez, dün akşam katıldığı programda da gazın kalitesine değindi.

Yaklaşık 10-12 günlük bir süreçte, 2 katmanın kesildiğini belirten Bakan Dönmez, kesilen katmanların çeşitli yerlernden alınan gazının uluslararası rezerv hesaplama yöntemi ile hesaplandığını kaydetti.

Bakan Dönmez, (Türkiye Petrolleri) Son 20-25 yılda baktığımızda yakın coğrafyada petrol ve doğalgaz alanında ortaklıkları olan bir şirketten bahsediyoruz.

Bir deneyim var. Yine Rusya’nın muhtelif yerlerinde petrol sahalarımız var, Irak’ta var, Afganistan’da var.  Bu anlamda Türkiye Petrolleri bölgesinde ciddi bir oyuncu oldu. Niyetimiz bunu küresel ölçekte taşımak.  2020’de denizdeki keşifler arasında bir numarayız.” dedi.

Bakan Dönmez açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kuvvetle muhtemel aşağıdaki katmanlarda yeni keşif yakalayabiliriz. Derinlikleri ve uzunlukları birbirine benziyor.  1-1,5 ay daha sabredersek revize edilebilir. Bugünden yine bir şey söylemeyelim.

Biz 14 ay önce sismik çalışmalara başlamıştık. 2 bin km’de keşfettiğimiz alan 250 kilometrekare. Komşu bir alan daha var. Rezerv konusunda revizyon yukarı yönlü olacak. 320 milyardan fazla rezerv var.

Burası bizim TUNA-1 adını verdiğimiz lokasyon. 8 bin kilometre karelik alanın dörtte birinin çalışmasını yaptık. Belki buralarda benzer yapılarda keşifler yapabiliriz.  Petrol ve doğalgaz oluşumu milyonlarca yıl öncesinden başlayan bir süreç.

Jeologların ifadesi Karadeniz bir iç deniz Hazar gibi ve derinlikte Karadeniz çukurluğu var. Tuna Nehri yıllarca mikroorganizmaları organik malzemeleri Karadeniz’e taşıdı. Zamanla tabi toprak taş geliyor. Yüksek basınç ve sıcaklıkla birlikte bu mikroorganizmalar doğalgaz veyahut petrol oluyor.

Sondaj yöntemleri ve keşif yöntemleri açısından baktığımızda petrol endüstrisinin oturmuş bir standarttı var.”