SON TV

Fazla kilolu olmak kadar normalden az kilolu olmak da ömrü azaltıyor

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre, normalden fazla ya da az kilolu olmak, ortalama yaşam süresini 4 yıl kadar azaltabiliyor

Fazla kilolu olmak kadar normalden az kilolu olmak da ömrü azaltıyor

İngiltere’de 2 milyon kişinin kayıtları incelenerek yapılana araştırmada, normaden fazla veya normalin altında kiloya sahip insanların normal kilodaki insanlara göre 4 yıl az yaşadığı tespit edildi.

“Lancet Diabetes and Endocrinology” dergisinde yayımlanan çalışmada, İngiltere’de yaklaşık 2 milyon kişinin yıllar içindeki doktor kayıtları incelendi.

AA’nın haberine göre; araştırmacılar, 40 yaşından itibaren 18,5-25 aralığını kapsayan sağlıklı Vücut Kitle Endeksi (VKE) aralığının üst sınırına daha yakın olanların yaşam süresinin diğerlerine göre daha uzun olduğunu belirledi.

Çalışmada, obez sınırındaki erkek ve kadınlar için yaşam beklentisinin, tüm sağlıklı VKE aralığındaki kişilerden sırasıyla 4,2 ve 3,5 yıl daha az olduğu ortaya konuldu.

Düşük kilolu erkek ve kadınlarda ise sağlıklı VKE aralığındaki kişilere göre yaşam süresi sırasıyla 4,3 ve 4,5 yıl daha az olarak kaydedildi.

Kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve solunum hastalıkları gibi pek çok rahatsızlıktan kaynaklanan ölümlerle ilişkilendirilen VKE, vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanıyor.

ETİKETLER: