SON TV

FETÖ soruşturmasından 40 kaymakam görevden alındı

Yurt genelinde yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmalarında kaymakamlar gözler kaymakamlara çevrildi. Soruşturma doğrultusunda 40 kaymakam görevden alındı. Soruşturmada listeye giren çok sayıda mülki idare amirin olduğu da iddia edildi.

FETÖ soruşturmasından 40 kaymakam görevden alındı

15 Temmuz darbe girişiminin müsebbibi Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik araştırma ve soruşturmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

Yurt çapında süren FETÖ soruşturmalarında bu kez kaymakamlar incelemeye alındı.

İçişleri Bakanlığı, Personel Genel Müdürlüğü’ne isimleri hafta sonu belirlenen kaymakam ve vali yardımcılarının görevden alınmasına yönelik talimat verdi. 

Personel Genel Müdürlüğü, Bakanlığın talimatı doğrultusunda söz konusu kaymakam ve vali yardımcılarının görevli oldukları illerin valilerine talimat gönderdi.

LİSTEDE 400 CİVARINDA MÜLKİ İDARE AMİRİ DE BULUNUYOR İDDİASI

Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nın tespitlerinin ardından başlatıldığı öğrenilen soruşturmada 400 kadar mülki idare amiri de mercek altında.

Örgütün devlet yapısına sızmaya yönelik çalışmalarına hız verdiği dönemde göreve gelen ‘95. Dönem Kaymakamları’na yoğunlaşılan soruşturma neticesinde görevden alınan kaymakamlar hakkında Ankara’da FETÖ’den adli soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

40’TAN FAZLA KAYMAKAM GÖREVDEN ALINDI

Talimatın ulaşmasının ardından 40’ın üzerinde kaymakam görevden alındı. Görevden alınanlar arasında Diyarbakır Silvan Kaymakamı ve belediye kayyumu olan Mehmet Uslu, Ağrı Diyadin Kaymakamı ve belediye kayyumu olan Hasan Doğan, Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamı Ufuk Akıl ve Akçakale Kaymakamı Hamza Özer de bulunuyor.

2-3 YILDIR GÖREVDELER…

Ayrıca 10 Eylül 2018’de Sason Kaymakamlığına başlayan Abdullah Özadalı, 1 Eylül 2018’de Nazimiye Vali Yardımcılığına başlayan Akın Zor 31 Ağustos 2019’da Mazgirt Kaymakamlığına başlayan Menderes Topçuoğlu ve 7 Ağustos 2019’da Beşeri Kaymakamlığına başlayan Sinan Aşçı, haklarında yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında görevden alındı.

ATAMALAR BAŞLADI

Tunceli’nin Nazimiye ilçesinin Vali Yardımcısı olan ve görevden alınan Zor’un yerine Niğde’nin Ulukışla Kaymakamı Osman Şahin, yine Tunceli’nin Mazgirt ilçesinin Kaymakamı olan Topçuoğlu’nun yerine ise Isparta Aksu Kaymakamı Muhammed Şahin getirildi.