SON TV

Filistin, Google ve Apple haritalarından silindi!

Google ve Apple, son güncel haritalarında Filistin’e yer vermedi.

Filistin, Google ve Apple haritalarından silindi!

Filistin, ikisi de ABD menşeili Google ve Apple şirketlerine ait harita uygulamalarında yok sayıldı.

Google ve Apple’ın haritalardan sildiği Filistin vatandaşları, duruma tepki gösterdi. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Google ve Apple’ın İsrail’in “baskı ve şantajına” boyun eğdiğini söyleyerek Filistin’in haritada adının geçmemesini protesto emtek amacıyla Google ve Apple yönetimlerine resmi birer mesaj gönderdi.

FİLİSTİN GOOGLE VE APPLE’A DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Resmi Filistin radyosuna da açıklamada bulunan Maliki, iki şirketin harita uygulamalarında Filistin devletinin adının silinmesinin uluslararası bir ihlal olduğunu ifade ederek, şirketlerin İsrail’in baskı ve şantajına boyun eğdiğini savundu. İki şirketin geri adım atmaması durumunda dava açacaklarını kaydeden Maliki, dava açacakları uluslararası yasal organı belirlemek için çalışma yaptıklarını da aktardı.

ALTERNATİF ARAMA MOTORU KULLANILABİLİR

İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İshak Sidr ise, Google ve Apple’ın Filistin’i haritadan silme kararına karşılık Rusya ve Çin gibi Filistin’in de alternatif bir arama motoru benimsemesi ihtimalini görüştüklerini açıkladı.

Sidr; iki şirketin tutumunun, uluslararası yasaları ve ilgili Birleşmiş Milletler kararlarını ihlal ettiği ve bu kapsamda sistematik ve bilimsel olarak çalışma yapacak bir çalışma grubu ve kriz ekibi oluşturulacağını bildirdi.