SON TV

Filistin’den İsrail-BAE anlaşmasına tepki! Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çekti!

Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İsrail anlaşmasını, Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin davasına ihanet olarak adlandırarak, Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çektiğini açıkladı.

Filistin’den İsrail-BAE anlaşmasına tepki! Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çekti!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ikili ilişkilerinin tamamıyla normalleştirilmesine yönelik olarak anlaşmaya varıldığını duyurdu.

ABD Başkanı Trump, İsrail ve BAE arasındaki barış anlaşmasının büyük bir ilerleme olduğunu söylerken Filistin Yönetimi’nden yapılan anlaşmaya tepki geldi.

Filistin Yönetiminin yazılı olarak yaptığı anlaşmada, BAE’nin İsrail’le normalleşme konusunda anlaşması şiddetle kınandı ve reddedildi.

Filistin açıklamasında; BAE’nin, “işgal devleti” olan İsrail’in işgal ettiği Batı Şeria’nın bazı kısımlarının ilhakını geçici olarak askıya alması karşılığında ve Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirme planları gölgesinde bu anlaşmaya vardığına dikkat çekti.

“DAVAYA İHANET!”

BAE’nin İsrail ile anlaşmasını Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin davasına ihanet olarak yorumlayan Filistin; anlaşmayı, Arap Barış Girişimi, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) toplantılarının ve uluslararası meşruiyet kararlarını yerle bir ettiğine dikkat çekildi.

Filistin ayrıca, Filistin halkının haklarını, başta Mescid-i Aksa olmak üzere mukaddesatının hiçe sayıldığını ve 1967 sınırları üzerinde bağımsız Filistin devleti taleplerinin görmezden gelindiğini dile getirdi.

BAE’ye anlaşma kararından geri adım atması çağrısında bulunan Filistin, Arap halklarının bu tip kararlara itibar etmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Filistin, BAE’nin veya başka bir tarafın Filistin halkı adına konuşma hakkının olmadığını ifade ederek, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Filistin halkının tek meşru temsilcisi olduğuna dikkat çekti.

Arap Birliği’ni acil toplantıya çağıran Filistin, İİT’yi de bu kararı reddetmeye davet ettiğini açıkladı.

ABU DABİ BÜYÜKELÇİSİ GERİ ÇEKİLDİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatları doğrultusunda, Filistin’in Abu Dabi Büyükelçisi de geri çekildi.

Anlaşmayla ilgili açıklama yapan Hamas da “BAE’nin İsrail ile yaptığı anlaşma, Arap ve İslami mutabakattan ayrılma ve Arap ulusal güvenliğine bir darbedir” yorumunda bulundu.