SON TV

Flaş.. Flaş.. HSK üyeliği için TBMM’ye 9 aday başvurdu

HSK Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey’in istifasıyla boşalan Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeliği için başvurular 1 Kasım itibariyle başlarken, SONTV bugüne kadar Meclis Başkanlığı’na 8’i avukat biri öğretim üyesi olmak üzere 9 aday başvuruda bulunduğunu öğrendi. Meclis Başkanlığı, son başvuru tarihi olan 5 Kasım’dan itibaren başvuruları Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona gönderecek. Komisyon, başvuru yapanlar arasından 3 adayı üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluğuyla belirleyecek. Daha sonra komisyon tarafından belirlenen adaylar arasından TBMM Genel Kurul’da gizli oyla seçim yapılacak.

Flaş.. Flaş.. HSK üyeliği için TBMM’ye 9 aday başvurdu

Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Daire üyesi Hamit Kocabey, geçtiğimiz ay istifa kararı almış ve dilekçesini Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e elden teslim etmişti. Kocabey’in istifası Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 26 Ekim’de işleme konuldu ve böylece yeni üye seçimi için süreç resmen başlamış oldu.

SÜREÇ 1 KASIM’DA BAŞLADI

6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu’nun 27. maddesine göre; Hamit Kocabey’in istifası sonrası boşalan kurul üyeliğine 26 Ekim’den başlamak üzere 30 gün içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından yeni bir üye seçilecek. Yeni HSK üyesinin belirlenmesi için de TBMM’de başvurular 1 Kasım günü başladı. HSK üyeliği için son başvuru tarihi ise 5 Kasım.

 

9 İSİM BAŞVURU YAPTI 

Hamit Kocabey’in yerine kimin seçileceği yargı camiası tarafından merakla beklenirken, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne HSK üyeliği için başvuruda bulunan isimlere ise SONTV ulaştı. 1 Kasım’da başlayan HSK üyeliği için TBMM’ye 8’i avukat biri öğretim üyesi olmak üzere toplam 9 kişi başvuruda bulundu.

KARMA KOMİSYON 3 ADAY BELİRLEYECEK

Meclis Başkanlığı, son başvuru tarihi olan 5 Kasım’dan itibaren başvuruları Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyona gönderecek. Komisyon, başvuru yapanlar arasından 3 adayı üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğuyla belirleyecek. Birinci oylamada aday belirleme işleminin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu aranacak.

TBMM GİZLİ OYLA SEÇİM YAPACAK

TBMM, komisyon tarafından belirlenen adaylar arasından gizli oyla seçim yapacak.  Birinci oylamada üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu aranacak, bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde, ikinci oylamada üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu aranacak. İkinci oylamada da üye seçilemediği takdirde en çok oyu alan 2 aday arasında ad çekme usulüyle üye seçimi tamamlanacak.

SON TARİH 5 KASIM

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda 1 Kasım’da başlayacak olan başvuru sürecinin 5 Kasım saat 17.00’de sona ereceği belirtilirken, başvuru yapacak adayların TBMM Başkanlığı’na şahsen ya da posta yolu ile başvurabilecekleri kaydedildi. HSK üyeliği için başvuru yapacak olan adaylardan istenen belgeler ise şöyle:

Başvuru dilekçesi, özgeçmiş, 2 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı örneği, öğretim üyeleri için görev yaptıkları yükseköğretim kurumundan alınacak belge, öğretim üyeleri için en az 4 yıllık yükseköğrenim diplomasının ya da mezuniyet belgesinin onaylı örneği veya aslı ibraz edilmek kaydıyla bir sureti, avukatlar için fiili olarak bağlı olduğu barodan alacağı avukatlık süresini gösterir belge; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan avukatların çalıştıkları kurum veya kuruluştan alacakları hizmet belgesi, son üç ay içinde alınmış adli sicil ve arşiv bilgilerini gösterir belge, sağlık bakımından görev yapmasına engel bulunmadığına dair tek hekimden alınacak sağlık raporu, herhangi bir siyasi partiye üye olunmadığına dair belge, erkek aday adayları için askerlik durum belgesi