SON TV

Fransa Cumhurbaşkanı’ndan Lübnanlı mevkidaşına Lübnan’da saygısızlık!

Atalarının geleneği olan sömürgecilik için fırsat kollayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski sömürgeleri arasında bulunan Lübnan'ı ziyaretinde Lübnanlı mevkidaşıyla aynı karede görülmek istemedi, ortak basın açıklaması sırasında Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'ı kadrajdan çıkarttı.

Fransa Cumhurbaşkanı’ndan Lübnanlı mevkidaşına Lübnan’da saygısızlık!

Beyrut Limanı’nda yaşanan patlamanın ardından Lübnan’a giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, basın açıklaması yapacağı sırada Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ı kamera kadrajından uzaklaştırttı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Lübnanlı mevkidaşıyla birlikte basın mensuplarının karşısına geçtiği sırada ortak açıklama yapmaktan kaçınarak, korumaları aracılığıyla ev sahibi Avn’ın yanından uzaklaştırılmasını sağladı.

Öte yandan Beyrut Limanı’ndaki patlamanın akabinde bölgeyi ziyaret eden ve burada sömürgeci söylemlerde bulunan Macaron, yoğun şekilde eleştirilerin hedefi oldu.

“BİZ YAPMAZSAK TÜRKLER YAPACAK”

Macron, Fransa’nın Lübnan’ın iç işlerine karıştığına ilişkin eleştirileri, “Kardeşlik ve yardım söz konusu. Yanılmayın. Çok taraflılığa ve Lübnan halkının çıkarlarına inanan Fransa rolünü oynamazsa, Lübnan’ın iç işlerine karışan İranlılar, Türkler, Suudlar ve bölgedeki diğer güçler olacak. Bu ülkelerden bazıları bunu Lübnan halkının aleyhine kendi jeopolitik ve ekonomik çıkarları için yapacak” ifadeleriyle reddetmişti.