SON TV

Fransa’da PKK-YPG’nin Bölücü İdeolojisi ders kitaplarına girdi! Dışişleri Bakanlığından tepki!

Fransa’da PKK-YPG’nin Bölücü İdeolojisi ders kitaplarına girdi! Dışişleri Bakanlığından tepki!

Fransa’da liselerde okutulmak üzere bir yayınevi tarafından hazırlandığı anlaşılan ders kitabında, Kürtlerle ilgili olarak PKK/YPG terör örgütünün bölücü ideolojisi doğrultusunda ifadelere yer verildiği ortaya çıktı.

“ENDİŞE VERİCİ”

Konu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’a soruldu. Aksoy konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Fransa’nın yürüttüğü resmi politikanın bir sonucu olan terör propagandasının, Başkanlık Saraylarında terör örgütünün sözde temsilcilerini ağırlayanlardan alınan cesaretle yapıldığı aşikardır.”

Fransa’nın, dış politika tercihlerini hemen her konuda Türkiye karşıtlığı üzerine inşa ettiğine dikkat çeken Aksoy, tarihi gerçekler ile hukukun çarpıtılmaya teşebbüs edilmesinin endişe verici olduğunu kaydetti.

Aksoy, Fransız makamlarının, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik olarak Türkiye tarafından gerçekleştirilen terörle mücadele harekatlarına işgal girişimi olarak nitelendirildiğini hatırlattı.

“BARIŞ HAREKATIYLA VURULAN DARBEDEN KAYNAKLI HAYAL KIRIKLIĞI”

Aksoy, “Bu asılsız ithamların arkasında, terör devleti kurma planlarına Barış Pınarı Harekatımızla vurduğumuz darbeden kaynaklanan derin hayal kırıklığı yatmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fransa’nın Türkiye’nin ulusal güvenliğine karşı hayati bir tehdit oluşturan terör örgütüne destek olma ve PKK/YPG ile Suriyeli Kürtleri bir tutma hatasında ısrar etmesine ilişkin geçmişte yaptığımız açıklamalardaki görüşler ve uyarılar geçerliliğini korumaktadır.

“TAKİPÇİSİ OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Muhteris siyasetçi ve yöneticilerin gelecek nesilleri nefretle zehirleyerek sorumsuzluklarını daha da derinleştirmeleri insanlık adına endişe vericidir.

İdeolojik dogmaların ve siyasi menfaatlerin ders kitaplarında bu denli çarpıtılarak sunulması gelecek kuşaklar için ciddi tehlike oluşturmaktadır. Eğitim alanındaki bu yanlıştan bir an önce dönülmesi için konunun takipçisi olmayı sürdüreceğiz.”