SON TV

Gezi Davası kararı tartışması… Bakan Bozdağ: Türk yargısı bağımsızdır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, açıklamalarda bulunarak Türk yargısının bağımsız olduğunu, verilen kararların beklenildiği gibi çıkmadığında siyasi taraftarlığa dönüştürmenin yanlış olduğunu, hukuk devlerinin işlemeye devam edeceğini söyledi.

Gezi Davası kararı tartışması… Bakan Bozdağ: Türk yargısı bağımsızdır

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme ilişki önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ, hiçbir makam ve merciinin hakimlere emir ve talimat verme yetkisinin olmadığını, tavsiye telkine bulunamayacaklarını söyledi. Bozdağ, hakimlerin Anayasaya ve hukuka bağlı vicdani bir kanaatle kararlarını açıkladıklarını dile getirerek, “Maalesef dün açıklanan mahkeme kararından sonra bir hukuk devletinde olması gereken tepkilerin dışında çok saygısızca tepkilere de şahit olduk. Bir yandan sayın Cumhurbaşkanımızı, öte yandan mahkemeyi ve kararı veren hakimleri tehdit eden hem yargıya, hem cumhurbaşkanımıza hem hakimlerimize hakaret eden dil uzatan ifadelere tanık olduk. Sayın cumhurbaşkanımıza, yargıya, görev yapan hakimlerimize dil uzatanları, hakaret edenleri, ant içenleri, tehdit eden herkesi kınıyorum. Türkiye’de kararlar beklendiği gibi çıkınca Ankara’da mahkemeler hakimler var, beklentiye göre çıkmayınca emir ve talimatla karar veriyor diye hakimleri suçlamak ya da kararları siyasi taraftarlığa göre yorumlamak hukuk devleti ile bağdaşmıyor. Maalesef bugün pek çok siyasi, kararları kendine göre yorumluyor. Dünkü olayda da bir kez daha görmüş olduk. Buradan herkesi hukuk devletinin asgari gereklerine saygı duymaya davet ediyorum. Hukuk nasıl işleyecekse öyle işliyor, öyle işlemeye de devam edecek” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU TWEETLE ADETA TELKİNDE BULUNMUŞ’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun paylaşımına ilişkin mahkemeye nasıl karar vereceği yönünde adeta tavsiye verdiğini kaydeden Bakan Bekir Bozdağ, “Daha önce de bu dava ile ilgili karar aşamasına gelindiğinde sayın Kılıçdaroğlu bir Tweet atarak mahkemeye nasıl karar vereceği yönünde adeta tavsiye ve telkinde bulunmuş, hatta orada beklendiği gibi karar çıkmazsa nasıl suçlayacağı yönünde ifadeler yer alıyordu örtülü bir şekilde. Bunlar doğru şeyler değil, bir yandan yargı bağımsızlığı diyeceğiz, hukuk devleti, demokrasi, milli irade diyeceğiz, bir yandan da bu kararları verenleri tehdit edeceğiz hakaret edeceğiz böyle bir şey yok” diye konuştu.

‘KİMSE TÜRKİYE’NİN İÇİŞLERİNE KARIŞAMAZ’
Türk yargısının bağımsız olduğunu ve bu şekilde yargılama yaptığını aktaran Bakan Bozdağ, hiçbir ülkenin Türkiye’nin içişlerine karışma hakkı olmadığını ifade etti. Bozdağ, “Türkiye egemen ve bağımsız bir devlettir. Kimsenin Türkiye’nin içişlerine karışma hakkı yoktur. Türk yargısı bağımsız yargılama yapar ve karar verir Amerika ve Almanya kendi hukuk sistemine baksın, herkes işine baksın Türkiye’nin içişlerine karışmak Amerika’ya da Almanya’ya da düşmez. Türk yargısı dışarıdan bakanların değerlendirmelerine göre karar vermez. İçinden dışından kimsenin hakim ve savcıların üstünde baskı kurması doğru değildir kabul edilemez. Türkiye bir hukuk devletidir gerekleri nelerse onlar Türkiye’de devam etmektedir” şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN’A GÜÇLERİ YETMEYECEK’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik kullanılan ifadeleri haddini bilmezlik olarak gördüğünü kaydeden Bakan Bozdağ şöyle konuştu:
“Mahkemelere kurgu demek, kararlara talimatla alınmış demek hem mahkemelere hem de hakimlere açık bir şekilde ciddi bir hakarettir. Cumhurbaşkanına yönelik söylemleri, bu tarz yaklaşımları, dil uzatmaları, hakaretleri haddini bilmezlik olarak görüyoruz. Herkes haddini bilmeli, sayın Cumhurbaşkanımız siyasi hayatı boyunca, kendisine parmak sallayan, oyun oynayan, tuzak kuranları aşa aşa buraya geldi. Geçmiş 15 seçimde had bildiren bir Cumhurbaşkanımız var. Esas haddini bilmesi gerekenler onlardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın mücadelesi milleti ile birlikte yapılan bir mücadeledir. Özgür Özel veya başkalarının Cumhurbaşkanına parmak göstermeye hakkı yoktur. 6’lı masa 10’lu masalarla yol kesmeye kalkıyorlar, yine güçleri yetmeyecek. Milletimiz kendilerini sandıkta onlara tanıtacaktır.”