SON TV

Gözler YSK seçimlerinde! 6 üye için seçim yapılacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nda görev süresi dolan 6 üyesi için Yargıtay ve Danıştay Genel Kurulları'nca üye seçimi yapılacak. Kulislerde kimlerin adı geçiyor?

Gözler YSK seçimlerinde! 6 üye için seçim yapılacak

11 üyeden oluşan Yüksek Seçim Kurulu’nun Başkan dahil 6 üyesinin görev süresi doluyor. Görev süresi dolanların yerine Yargıtay ve Danıştay’dan 3 er isim seçilecek.

Böylelikle yeni üyelerin de göreve başlamasıyla 26 Ocak 2020 tarihinde YSK üyeleri yeni başkanını seçecek.

YSK’nın yeni üyeleri için hem Yargıtay hem de Danıştay’da seçim yapılacak. Bütün Yargıtay ve Danıştay üyeleri 3’er aday için ayrı ayrı oy verecek. Yargıtay’da 391 üye bulunuyor. Her aday seçilebilmek için salt çoğunluğu sağlamak zorunda.

YSK için Yargıtay’da adayların ismi öne çıkıyor. Bu isimlerden birisi Orhan Usta…. Diğer adaylar ise Mahmut Akgün ve Ahmet Yener. Bu üç ismin YSK üyeliği için şansının yüksek olduğu kaydediliyor.

Danıştay’da ise Mahmut Ballı, Ekrem Özübek ve Adil Memiş’in adaylıkları söz konusu. Bu üç ismin şansının yüksek olduğu kulislere yansıyor.

Genel olarak Anayasa’ya göre YSK 7 asil, 4 yedek olmak üzere 11 üyeden oluşuyor. 11 üyenin altısı Yargıtay, beşi Danıştay tarafından kendi üyeleri arasından salt çoğunlukla seçiliyor.