SON TV

‘Günde on bin adım’ herkes için uygun bir spor önerisi değil!

Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, ‘Günde on bin adım’ önerisinin her birey için geçerli olmadığını vurgulayarak, sporun bireyin sağlık durumu ve hedeflerine yönelik belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi

‘Günde on bin adım’ herkes için uygun bir spor önerisi değil!

Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, 4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. ‘Günde on bin adım’ önerisinin herkes  için geçerli olmadığını vurguladı. Hekimlerin yürüyüşü önermelerinin nedeninin, alet gerektirmeyen ve herkesin yapabileceği en basit spor olmasından kaynaklandığını belirtti. Karaoğlu, kalça, diz, ayak, ayak bileği gibi eklemlerde herhangi bir sağlık problemi olan bireylerin, bisiklet sürme, yüzme, yer hareketleri gibi sporları yapmasının daha doğru olduğunun altını çizdi.

Sporun bireyin sağlık durumu ve hedeflerine göre seçilmesi gerektiğine dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, yürüyüş sporunun herkese önerilmeyeceğini söyledi, “Yürüyüşü önerdiğimiz zaman geniş anlamda sporu öneriyoruz. Çünkü hareket gerçekten önemli bir şey ve yaşamımızda hareketin olması lazım. Ancak bazı konularda istisnalar olduğunu da unutmamak lazım. Birisi için yürüyüş iyi gelecekken, bir başkası için yüzme, bir başkası için de başka bir spor önerilebilir” diye konuştu.

“GÜNDE ON BİN ADIM” HERKES İÇİN GEÇERLİ BİR ÖNERİ DEĞİL

Hekimlerin yürüyüşü önermelerinin nedenini, alet gerektirmeyen ve herkesin yapabileceği en basit spor olmasına bağlayan Karaoğlu, ‘Günde on bin adım’ dayatmasının da her birey için geçerli olmadığına dikkat çekti.

Yürüyüş yapacak bireyde kalça, diz, ayak, ayak bileği gibi eklemlerde herhangi bir sağlık problemi olmaması gerektiğinin altını çizen Karaoğlu, “Bu gibi rahatsızlıkları olanlar yaşam içerisinde bir ihtiyaç olarak yürüyecekler ama yürüyüşü spor olarak yapmamaları daha mantıklı. Onun yerine bisiklet sürme, yüzme, yer hareketleri gibi, vücut ağırlığının dizin üzerine binmediği hareketleri içeren sporları yapması daha uygun” ifadelerini kullandı.

DOĞRU YÜRÜYÜŞ AMACINA GÖRE DEĞİŞİYOR

Spor olarak yapılan yürüyüş ile hareket olarak yapılan yürüyüş arasında belirgin farklar bulunduğunu da söyleyen Karaoğlu, “Yürüyüş sadece kilo vermek için yapılıyorsa, 25 dakikanın altına düşmemek ve belli bir temponun üzerine çıkarak yapmak lazım. Ama sırf hareket olsun diye ya da hava almak için yapılan yürüyüşte tabi ki tempo ya da süre kısıtlaması söz konusu değil. Dolayısıyla doğru yürüyüş amacına göre değişiyor. Doğru yürüyüşü bireyselleştirmek için de bir spor hekiminden, fizyoterapistten ya da spor hocasından öneri almak daha iyi olacaktır” diye konuştu.