SON TV

Engellilere yönelik önyargıları nasıl kıracağız?

Cerebral Palsy (CP) alanında toplumda farkındalık yaratan çalışmalara imza atan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı mali destekle “Cerebral Palsy’mle Hayattayım” projesine başladı.

Engellilere yönelik önyargıları nasıl kıracağız?

Cerebral Palsy (CP) alanında toplumda farkındalık yaratan çalışmalara imza atan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV), İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığı mali destekle “Cerebral Palsy’mle Hayattayım” projesine başladı. Proje kapsamında, CP konusunda sık rastlanılan problem başlıklarına yönelik düzenlenen seminerler devam ediyor. “Engelli hukuku” konusu ile başlayan seminerlerin ikincisinde “iletişim becerileri” hakkında katılımcılar bilgilendirilecek.

13 Mart Çarşamba günü, engellilere yönelik ayrımcılık ve mücadelede ailelere ışık tutacak “iletişim becerileri” semineri, Metin Sabancı Merkezi Konferans Salonu’nda saat 11:00’de başlayacak. Seminere, engelli kişilerle iletişim alanında önemli çalışmalara imza atan Özden Uslu konuşmacı olarak katılacak.
Seminerde, engellilere karşı geliştirilen olumsuz tutum ve davranışların yeniden ve doğru bir şekilde oluşturulabilmesi için engel ve engelli kavramlarının ne olduğu anlatılacak. Seminere katılan ailelere, çocuklarının yetersizliklerine odaklanmalari yerine, onların kabiliyetlerini nasıl ön plana çıkarabilecekleri anlatılacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Özden Uslu, insan haklarının ön plana çıktığı son yıllarda, önyargı ve ayrımcılıkla mücadelenin giderek önem kazandığını söyleyerek; “Bir kişiye yönelik olarak ortaya çıkan olumsuz tutum ve davranışlar olarak özetleyebileceğimiz ayrımcılık ve gelişigüzel inanışlardan oluşan önyargılar, engelli kişilerin zaten teknik zorluklarla dolu günlük yaşamlarını daha da zorlaştırıyor. Önyargılar ve ayrımcılıkla mücadele ise, toplumdaki her bir bireyi kapsayan özel eğitimlerle mümkün olabilir” dedi.

Birbirinden değerli ve alanında uzman konuşmacıların yer alacağı seminerler; tuvalet eğitimi, beslenme sorunları ve cinsel gelişim konularıyla devam edecek. Semineler yalnızca engelli ailelerine değil tüm halka açık olarak düzenlenecek.

Cerebral Palsy’mle Hayattayım Projesi Hakkında:

“Cerebral Palsy’mle Hayattayım” projesi kapsamında; Ataşehir, Üsküdar ve Pendik ilçelerinde, CP tanısı konmuş, 1-20 yaş grubundaki toplam 2.000 çocuk ve gencin ailesi ziyaret edilecek, içlerinden seçilecek 100 çocuk ve genç ile ailelerine, evde rehabilitasyon desteği verilecek. Bunun yanı sıra, yapılandırılmış grup çalışmaları, mozaik, ebru, fotoğraf atölyeleri, spor çalışmaları gibi faaliyetler ve Proje ayrıca, sürekli güncellenebilir ve sağlıklı bir veri tabanı altyapısı da oluşturacak.

TSÇV, “Cerebral Palsy’mle Hayattayım” projesi ile başta veri tabanı çalışması ve evde rehabilitasyon desteği olmak üzere tüm proje faaliyetlerini, diğer sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurum ve kuruluşlarına örnek teşkil edecek bir model olarak sunmayı amaçlıyor. İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilgili ilçe belediyeleri ve kaymakamlıkları ortaklığında gerçekleştirilecek proje tamamlandığında, Türkiye genelinde uygulanmak üzere ileriye dönük örnek bir çalışma ve geniş bir veri tabanı ortaya çıkacak.