SON TV

AVM’ler hastane oluyor

Ayakta durmakta zorlanan AVM'ler bakın çareyi nerede buluyor...

AVM’ler hastane oluyor
  • Emlak
  • 11 Nisan 2013 14:45

Dev yatırımlarla peş peşe açılan alışveriş merkezleri yıkıcı rekabete dayanamıyor. Ayakta durmakta zorlanan alışveriş merkezleri çareyi hastane, dershane, otel, sosyete pazarı veya bitpazarına dönüşmekte buluyor. Belediye binasına dönüşen alışveriş merkezi bile var.

Dünya gazetesinden Yener Karadeniz’in haberine göre, yapılan araştırmalara 2012 yılı ile 2013 yılının ilk çeyreğinde toplam 364 bin metrekarelik alışveriş alanı fonksiyonunu kaybettiğini gösteriyor. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin verilerine göre 2012 sonunda 299 olan alışveriş merkezi (AVM) sayısı bugün itibarıyla 310′a yaklaştı.

En çok AVM İstanbul’da
Rekor ise 91 AVM ile İstanbul’da. İstanbul’u 32 alışveriş merkezi ile Ankara, 18 alışveriş merkeziyle ise İzmir takip ediyor. Mevcut durumda 54 ilde AVM bulunuyor. AVM sahibi illerin sayısının 2015 yılına kadar 60′a yükselmesi bekleniyor. Tahminler 8,3 milyon metrekare olan kiralanabilir AVM alanının ise 10 milyon metrekareyi aşacağı yönünde. Bu da 2015 yılına kadar açılacak olan 110 yeni alışveriş merkezi ile olacak.

Bu tablo karşısında alışveriş merkezleri ise kapılarını kapatmamak ve milyonlarca dolarlık yatırımların atıl olmaması için dönüşüm formülünü devreye soktu.

Eve Gayrimenkul’ün hazırladığı rapora göre 2012 yılında toplam 244 bin metrekarelik AVM alanı alışveriş merkezi olma fonksiyonunu kaybetti. 2013 ilk çeyrek itibarıyla da AVM fonksiyonunu kaybeden alan miktarı 364 bin metrekareye çıktı.

En acı tablo da yine alışveriş merkezi sayısı ile rekoru elinde bulunduran İstanbul’da… Raporda İstanbul’da 194 bin metrekare AVM alanının fonksiyonunu yitirdiğine dikkat çekiliyor.

Bugüne kadar 23 AVM kapandı
EVA Gayrimenkul Değerleme Şirketi Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı fonksiyonunu yitiren AVM’lerin Anadolu’da 120 bin metrekareye çıktığını önümüzdeki 3 yılda bunun 3 kat artacağını söyledi. Yazıcı, “Türkiye’de şu anda 23 AVM kapandı. Geriye kalan birçok AVM’de de ofis, dershane ya da hastaneye dönme çabalarını görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, İstanbul’da 20 bin metrekarenin üzerindeki 4 alışveriş merkezinde sıkıntı yaşandığını söyledi. Belgü, “Bunlardan biri finansal sıkıntı nedeni ile kapalıyken biri belediye hizmet binası olarak hizmet veriyor. Diğerleri de şu anda hizmet vermiyor” dedi.

Krizdeki AVM’ler
Taksit Center: 100 milyon dolar yatırımla Beylikdüzü’nde açılan alışveriş merkezi, Bit Pazarı’na dönüştü.

Maltepe AVM: Ankara’da yaklaşık 15 milyon dolarlık bir yatırımla kapılarını açan AVM, sosyete pazarı oldu.

ORA AVM: 400 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biriyken şu anda terkedilmiş şehir gibi. Şu anda tamamen kapalı olan AVM’nin yerini ne alacağı merak konusu.

Akvaryum AVM: Bayrampaşa’da bulunan Akvaryum AVM, hastane oluyor..

Akmerkez: AVM alanını yeniledi ve marka karmasını güncelledi.

Astoria: Marka karmasını sil baştan yenilemek için görüşmeler yapıyor.

Fox City AVM: İstanbul Büyükçekmece’de 20 milyon dolarlık yatırımın kapısına kilit vuruldu. Hastane olması gündemde.

ETİKETLER: