SON TV

İşte PKK’nın yurtiçindeki kamp ve mensup sayısı

Terör örgütü PKK yaklaşık 30 yıl aradan sonra verdiği silahlı mücadeleyi sonlandırarak silah bırakmaya hazırlanıyor. Terör örgütü silahlı kanadı ve çeşitli unsurlarıyla bu süreç içerisinde yurtiçinde kaç kamp oluşturdu ve kaç mensubu vardı? İşte cevabı...

İşte PKK’nın yurtiçindeki kamp ve mensup sayısı

ÖZEL HABER – Türkiye, terör örgütü PKK’nın silah bırakması ve silahlı eyleme karışmış unsurların yurtdışına çıkması, eyleme karışmayanların ise ailelerinin yanına dönmesi ile sonuçlanması beklenen çözüm sürecine kilitlendi.

Terör örgütü PKK’nın, yaklaşık 30 yıl süren silahlı mücadelesini sonlandıracağı şu günlerde ise merak edilen detaylar oldukça artıyor. Bu zaman birimi içerisinde terör örgütünün yurtiçi yapılanması nasıl oluştu? Hangi kamp nerede? Kamplarda kaç terörist vardı? Gibi sorulara cevap aranırken, SON.TV’den Semih Bişkin bu soruların cevaplarını bulmak için çeşitli kaynaklardan bir derleme yaptı.

Terör örgütü lider kadrosundan, silahlı unsurlarına kadar örgütün mensup sayısı, geçmişten günümüze nereye geldiği ve yurtiçinde nasıl ve nerelerde kamplaştığı ortaya çıktı. Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre terör örgütünün asıl lider kadrosu Kandil’de bulunurken, bazı liderler ise yurtiçinde bulunan çeşitli kamplarda görev yürütmüş.

KAMPLAR NE OLACAK?

PKK’nın yurtiçinde gerçekleştirdiği kamp yapılandırmasında eğitim verilenler, yaralıların tedavi edildiği sağlık birimleri, kültür ve derslik bölümlerinin olduğu, telsiz istasyonlarının olduğu yerler ve bir çok özelliği bulunan kampları var. Terör örgütünün silah bıraktıktan sonra bu kamplara ne yapılacağı ise merak konusu.

İşte derlenen bilgilere göre, geçmiş zamanlı olarak terör örgütünün çeşitli kamp yapılanmaları;

Terör örgütünün kamp yapılanması şöyle:

KANDİL BATI CEPHESİ YAPILANMASI

Kurtak kampı: Yaklaşık 300 terörist barınıyor.

Bole Kampı: PKK’nın kadın yapılanması ve cephanelik var.

Levce Kampı: Yaralıların tedavi edildiği sağlık birimi var.

Rüstem Kampı: Teröristlere eğitim veriliyor, kültür bölümü mevcut.

Zergele Kampı: Eğitim kampı. Sorumlusu Konsey üyesi Avareş kod adlı Mustafa Karasu.

Surede Kampı: Üst düzey yöneticiler kalıyor.

Belekati Kampı: Cemil Bayık burada kalıyor.

KANDİL DOĞU CEPHESİ YAPILANMASI

Harun Kampı: Kadın yapılanması, terzihane, mezarlık ve cephanelik var.

Berda Kaşu Kampı: Telsiz istasyonu var.

Ayhan Kampı: 300 terörist barınıyor.

Dolekoge Kampı: 400 terörist bulunuyor.

Sus Kampı: Kaçakçılardan para alınan gümrük noktası var.

Kalatukan Kampı: Kandil genel saha sorumlusu Muş nüfusuna kayıtlı Amed Malazgirt kod adlı teröristin yönetiminde 20 kadar PKK’lı kalıyor.

HAFTANİN ALAN YAPILANMASI

Pirbela Kampı: Komuta merkezi, cephanelik, lojistik ve terzihane var.

Keşan Kampı: 200 PKK’lı ve gümrük noktası var.

Muzure Kampı: Komuta merkezi ve sözde gümrük noktası var.

Kaşura Kampı: Komuta merkezi var.

Tırvaniş Kampı: Komuta merkezi var.

Beritan Kampı: Yaklaşık 150 kadar terörist var.

Zap Kampı: Örgütün ana karargah olarak kullandığı bir kamp. Askeri kanat sorumlusu Suriye uyruklu Behroz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin kalıyor. Türkiye’deki PKK’lılara buradaki telsiz komuta merkezinden talimat veriliyor.

Zagros Sahası: Sorumlusu eski asteğmen Ape Hüseyin kod adlı Kadri Çelik. Avaşin-Basyan Kampı, Hakurk Kampı, Haftanin Kampı Zagros sahasına bağlı.

Behdinan Sahası: Sorumlusu Behdinan kod adlı PKK’lı. Bu saha içinde Zap, Gare ve Metina kampları var.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN KAÇ MENSUBU VAR?

Örgütün silahlı kadrosu ile ilgili ulaşılan bilgilerde, PKK’nın 5 bin kişilik silahlı bir yapıya sahip olduğu ve bu sayının yaklaşık 2 bin 500’ünün Türkiye sınırları içinde yer alan kamplarda bulunduğu belirtiliyor. Ulaşılan bilgilerde bölgeler PKK’nın verdiği isimlerle yer alıyor.

İşte terör örgütünün bir çoğu silahlı olmak üzere yer aldığı dağılım ve sayı şeması;

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YURTDIŞINDA YER ALAN BAZI KAMPLARI

PKK’NIN YURTİÇİ UNSURLARI GELDİKLERİ GİBİ GİDECEK

Terör örgütü PKK’nın silah bırakan ve sınırdışına çıkacak olan unsurları ise geldikleri yurtdışındaki bölgelere aynı şekilde geri gidecekler. Amanoslar’daki silahlı gruba katılan ve Türkiye topraklarına Suriye’den giriş yapan grup tekrar Suriye’ye, Irak’tan giriş yaparak Karadeniz’e çeşitli yollarla giden gruplar Irak’a ve İran’dan giriş yaparak Kars, Ardahan, Iğdır’ın olduğu bölgeye gelen gruplar İran’a geri çekilecekler. 3 gruptan oluşan çekilme planında Amanoslar Grubu, Suriye’ye, Karadeniz Açılım Grubu Irak’a, Serhat Grubu ise İran’a çekilmiş olacak.

İŞTE ÇEKİLECEK O GRUPLARIN DETAYLI GRAFİĞİ

BU HABER KAYNAK GÖSTERİLSE DAHİ AKTİF LİNK VERİLMEDEN KULLANILDIĞI TAKTİRDE YASAL İŞLEM BAŞLATILACAKTIR.

ETİKETLER: