SON TV

En değerlisi ‘Tahin Helvası’

Tahin helvasının diğer helvalardan farkını Prof. Dr. Ayşe Baysal SON.TV okurları için kaleme aldı...

En değerlisi ‘Tahin Helvası’

ÖZEL HABER – Helvalar, Türk mutfağının başta gelen tatlılarıdır. Helvalar yapılış şekilleri ve temel malzemeleri yönünden üç genel grupta toplanabilir. Bunlar; tahin helvası, un-irmikle yapılanlar ve pişmaniye türü yapılanlardır. Tahin helvası, kavrulmuş susamın ezilmesiyle elde edilen tehinle şekerin karışımıdır. Karışımın iyi olabilmesi için kaynatılmış çöğen kökünün suyu, sitrik ve tartarik asit eklenir. Ayrıca, kakao, fındık, fıstık vb. eklenerek çeşnilendirilir. Tahin helvasının ortalama yüzde 45’i şeker, yüzde 45’i tahin ve kalanı da çeşnilerdir.

Saray helvası (sultan helvası), tereyağı ve unla yapılmış hamura, şeker şrubu dökülüp karıştırılarak yapılır. Pişmaniye de benzer şekilde yapılır.

Un ve irmik helvası, un ya da irmiğin yağla birlikte sararıncaya kadar kavrulduktan sonra şeker şrubuyla pişirilmesiyle elde edilir. Un veya irmikle birlikte çam fıstığı eklenebilir ve şeker şrubu için de su yerine süt, şeker yerine pekmez, fıstık yerine ceviz kullanılarak da helvalar yapılır.

Helvalar içinde en değerlisi fındık ve fıstıklı tahin helvasıdır. Fıstık ve süt eklenerek yapılan helvalar da tahin helvası kadar besleyicidir. Örneğin; tahin helvasının 100 gramı 500 kalori ve 11 gram civarında protein sağlar. Şekerle yapılan un veya irmik helvasının aynı miktarı 400 kalori, 5 gram civarında protein sağlar. Helvalarda şeker yerine pekmez kullanıldığında demir değerleri artar.

Yüksek enerji, aynı zamanda protein sağlayan tahin helvası, beden hareketi çok olan işçilerin, gençlerin ve çocukların beslenmesinde yer almalıdır. Bunun yanında hareketsiz, şişmanlamaya meyilli kişiler için hiçbir helva uygun besin sayılmaz.

ETİKETLER: