SON TV

Suriye’den ABD ve İsrail’i korkutan adım

Suriye'nin Rusya'dan gelişmiş füze sistemleri alacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. ABD ve İsrail tepkilerini dile getirdi.

Suriye’den ABD ve İsrail’i korkutan adım

Wall Street Journal’a konuşan ABD’li yetkililer İsrail yönetiminin, Washington’u, Rusya ile Suriye arasında karadan havaya atılan S-300 füze savunma sistemlerinin satışıyla ilgili bir anlaşmaya varılmak üzere olduğu konusunda uyardığını söyledi.

Haberde Beşar Esad rejiminin 900 milyon dolarlık anlaşma kapsamında ödemelerine başladığı ve 4 füze bataryasından ilkinin gelecek 3 ay içinde Şam’a teslim edilmesinin beklendiği vurgulandı. İsrail’in elindeki istihbarata göre Şam’ın satın aldığı silah paketinde altı fırlatıcı ile 144 operasyonal füze bulunuyor. Yetkililer, tüm paketin teslimatının yıl sonunda tamamlanacağını öngörüyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’dan Suriye’ye gelişmiş füze savunma sistemleri gönderilmesini İsrail’in güvenliği açısından, ’Potansiyel istikrar bozucu’ olarak niteledi.

John Kerry, İtalya’nın yeni Başbakanı Enrico Letta’yla görüşmesinin ardından, muadili Emma Bonino’yla bir araya geldi. İki bakan yaklaşık bir saat süren ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. John Kerry, ABD-İtalya ilişkilerine yönelik yapılan açıklamaların ardından soru-cevap kısmında Amerikan basınında çıkan, Rusya’nın Suriye’ye füze savunma sistemleri satmaya hazırlandığına ilişkin iddialar üzerine, ’Suriye’de bu tür savunma sistemlerini İsrail’in güvenliği için ne anlama geliyor?’ yönünde bir soru üzerine, daha önce de kaygılarını dile getirdiklerini yineleyen Kerry, “Potansiyel istikrar bozucu” diyerek, Rusya’nın Suriye’ye askeri yardım yapmamasını tercih ettiklerini söyledi. Suriye’de bir uzlaşmaya varılamazsa, yaşanan insani krizin daha kötü boyutlara ulaşacağını ve orada var olan kimyasal silahların yanlış insanların eline geçebileceği uyarısında bulunan Kerry, “Biz bu katliamın sona ermesini istiyoruz” dedi. Kerry’nin İtalyan mevkidaşı Bonino da ABD’yle aynı fikirde olduklarının altını çizdi.

KERRY YENİDEN ORTADOĞU’YA GİDİYOR

Kerry, İtalya ziyareti sırasında 21-22 Mayıs tarihlerinde tekrar Ortadoğu’ya gideceğini açıkladı. İsrailliler ve Filistinlilerin yeniden müzakerelere başlama isteği konusunda ciddi olduklarına inandığını dile getiren Kerry, Mahmud Abbas ile Benjamin Netanyahu ile ayrı ayrı buluşacağını belirtti. John Kerry, bölgesel sorunları değerlendirmek üzere, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh, İsrail Adalet Bakanı ve barış görüşmeleri temsilcisi Tzipi Livni, Orta Doğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair ile de Roma’da ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Ortadoğulu temsilcilerle yapılan görüşmelerin Roma’da olmasının, ABD’nin yeni İtalyan hükümetine verdiği desteği ortaya koyduğu anlamına geldiği belirtiliyor.

“DEFALARCA ÇAĞRIDA BULUNDUK”

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Rusya’nın Suriye’ye hava savunma sistemleri satmaya hazırlandığına ilişkin” haberlerle ilgili olarak, Rusya’ya defalarca, Esed rejiminin silah tedarikini kesmesi yönünde çağrılarda bulunduklarını söyledi.

Carney, ABD başkanlık uçağı Air Force One’da düzenlediği basın brifinginde konuyla ilgili çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine, “Bahsettiğiniz haberleri duydum, ancak bununla ilgili elimde ilave bir bilgi yok. Şunu söyleyebilirim. Rusya’ya defalarca, Esed rejiminin Rus silahları tedarikini kesmesi yönünde çağrılarda bulunduk, buna bölgeyi istikrarsızlaştıran hava savunma sistemleri de dahil” diye konuştu.

Rusya’nın Suriye’de daha yapıcı bir rol oynayabileceğini de öteden beri dile getirdiklerini hatırlatan Carney, “Şurası kesin ki, rejime ilave silahların tedarik edilmesi bir siyasi çözümü hızlandırmayacak” dedi.