SON TV

Afyon’a dev yatırım!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Tetkik ve Arama Kurumunun (MTA) Afyon Dinar çevresinde 5 yıldır devam eden sondaj çalışmalarının tamamlandığını ve Afyon Dinar'daki linyit rezervinin 950 milyon ton olduğunun tespit edildiğini belirterek, 'Bölgede yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırımla 3 bin 500 megavat (MW) gücünde termik santral kurmayı hedefliyoruz. Bu, santral inşası ve maden sahasında 6-7 bin kişilik istihdam demektir' ifadelerini kullandı.

Afyon’a dev yatırım!

Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, yüksek kalorili yerli linyite yapılacak yatırımla hem Afyon’un hem de Türkiye’nin kazanacağını bildirdi.

Türkiye’nin 2023 yılında elektrik üretiminin 3’te 1’ini kömürden karşılama hedefi olduğunu anımsatan Yıldız, “Bunun için yerli kömür santrali kurulu gücünü, 10 yıl sonra 30 bin MW’a çıkarmak istiyoruz. Afşin Elbistan, Konya Karapınar, Afyon Dinar, Eskişehir Alpu ve Türkiye Kömür İşletmelerinin (TKİ) elindeki kömür sahalarında yerli kömüre dayalı termik santraller yapılacak. Son olarak TKİ’nin Bingöl Karlıova’daki kömür sahasının santral kurma şartıyla özel sektöre devri ihalesini gerçekleştirmiştik. Özel sektör Karlıova’ya 80 milyon ton rezervli sahada 700 milyon dolar yatırımla 240 MW’lık termik santral kuracak. Yerli kömüre dayalı yapılacak bütün termik santrallerle, yıllık en az 12 milyar dolarlık doğalgaz ithalinin önüne geçme hedefimiz var” bilgisini verdi.

-5 milyar dolarlık yatırım hedefliyoruz

Yıldız, MTA’nın 5 yıldır yaptığı çalışmalar sonucunda Afyon Dinar’daki linyit rezervlerinin 950 milyon ton olduğunu tespit ettiklerini belirterek, “Bölgede yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırımla 3 bin 500 MW gücünde termik santral kurmayı hedefliyoruz. Bu, santral inşası ve maden sahasında 6-7 bin kişilik istihdam demektir” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyadaki petrol ve doğalgaz rezervlerine bakıldığında, petrol rezervlerinin 54, doğalgaz rezervlerinin 63 yıl, linyit rezervlerinin ise 230 yıl ömrü olduğuna vurgu yapan Yıldız, linyit kömürüyle yapılan elektrik üretiminin, hem daha ucuz olması hem de yerli kaynağa dayanması nedeniyle daha da önem kazandığını ifade etti.

Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Biz çevreye rağmen değil, çevre yatırımlarıyla birlikte, temiz kömür teknolojileri kullanarak bu enerji yatırımlarını gerçekleştiriyoruz. Son 10 yılda 1,2 milyar liralık termik santral çevre yatırımı yaptık. Önümüzdeki dönemde 1 milyar liranın üzerinde yatırım daha gerçekleştireceğiz. Bu yatırımlar eski santrallerle alakalı. Yeni yapılan termik santrallerde, kuruluş aşamasında bu yatırımları tamamlama şartını koşuyoruz. Bacagazı kükürt arıtma tesisleri, elektrofiltreler, kül stoklama sahası yatırımları, hava kalitesi ölçüm istasyonları ve atıksu arıtma tesisleri bu aşamada tamamlanıyor.”

ETİKETLER: