SON TV

Kadıköy’de proje yarışması

Kadıköy Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AVM yapmak istediği Kuşdili Çayırı’nın da içinde bulunduğu toplam 2.8 km’lik Kurbağalıdere Vadisinin planlanması için “Fikir Projesi” yarışması açtı.

Kadıköy’de proje yarışması

Kadıköylünün doğal, fiziksel sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının kentsel anlamda projelendirilmesinin hedeflendiği yarışma Mimarlar, Şehir Plancılar ve Peyzaj Mimarlar Odası’na bağlı en az bir kişinin ekipde bulunması koşuluyla, herkese açık.

Kadıköy Belediyesi, içinde Kuşdili Çayırı, Salı Pazarı, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, Kadıköy Belediyesi hizmet binası, Kadıköy İtfaiyesi, Yoğurtçu Parkı ve Şükrü Saraçoğlu Stadı’nın da yer aldığı Kadıköy Kurbağalıdere Vadisi’nin yeniden projelendirilmesi için Fikir Projesi Yarışması açtı. Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi adını taşıyan yarışma ile tasarım yapılırken, kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerinin rekabet yolu ile geliştirilmesi, çok sayıda seçenekten ekonomik, işlevsel ve yenilikçi çözümlerin seçilmesi, güzel sanatların teşviki ile ilgili mesleklerin gelişmesinin amaçlandığı yarışma başvuruları 29 Ağustos 2013 tarihinde bitecek.
Özellikle imar planlarında “yeşil alan” olarak gösterildiği halde Büyükşehir Belediyesi’nin Alış-Veriş Merkezi yapmak için harekete geçtiği, ancak Kadıköylülerin itirazı ile projesi durdurulan Kuşdili Çayırı da yarışma proje alının içinde yer alıyor. Kurbağalıdere Vadisi’nin toplumun yeni ihtiyaçları doğrultusunda konunun uzmanları tarafından yeniden planlanmasını da hedefleyen yarışmaya katılım herkes için serbest ancak bunun için de önemli bir şart konularak, yarışmaya katılacak ekibin başındaki kişinin mutlaka Mimarlar Odası, Şehir Plancılar Odası ya da Peyzaj Mimarları Odası’na üye olması zorunluluğu.

ÖZTÜRK “Proje, dayatma ile değil, halkın katılımıyla seçilecek”
Proje yarışmasının Kadıköy de D 100 karayolu ile Marmara Denizi arasında Kurbağalıdere ve Çevresini Kapsayan 2.8 km’lik bir alanın Kadıköy’ün tarihi ve kültürel kimliğine göre yeniden yorumlanmasını içerdiğini kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, en önemli konunun, planlamanın uzman kişilere bırakılması olduğunu vurguladı. Öztürk, şunları söyledi:
“ Kadıköy ve çevresi için çekim merkezi olan, büyük önem taşıyan bu vadinin, uzmanlar tarafından bilimsel yöntemlerle, kentin kültürel, fiziksel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak projelendirilmesini istedik. Ben yaptım oldu dayatmasından uzak, farklı fikirlerden oluşacak projeleri önce konularında uzman jürinin değerlendirmesi olacak. Jürinin seçtiği eserleri sergileyerek halkın beğenisine sunacağız. Yarışmada seçilecek ilk 5 projenin her birine 80 bin lira ödül verilecek. Sonuçta, Kadıköy’ün özgünlüklerini, farklılıklarını yansıtacak, güzel projelerin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Söyleyecek sözü olan, fikri olan mimarlar, mühendisleri yarışmaya katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

JÜRİ DE KİMLER VAR ?Asil Üyeler;Ersen Gürsel (Mimar), Nurbin Paker Kahvecioğlu (Mimar) Can Kubin (Şehir Plancısı), Firuz Soyuer (İşletme Mühendisi). Yedek üyeler, Kerem Piker (mimar) Umut İyigün (Mimar).Danışman jüri üyeleri, Selami Öztürk, Şule Onur (Kadıköy Belediyesi Plan Proje Müdürü) Ali Faruk Göksu (şehir plancısı) İsmail Hakkı Acar (inşaat mühendisi-şehir plancısı)Ömer Yılmaz (Mimar)

YARIŞMAYA NASIL KATILACAKSINIZ ?

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası veya Peyzaj Mimarları Odası üyelerinden en az bir kişinin ekipte bulunması koşulu ile herkesin katılımına açık olan yarışma takvimi şöyle;

Soru sorma için son gün: 16 Haziran 2013, Pazar

Yarışmacılara cevapların duyurulması: 21 Haziran 2013, Cuma

Projelerin teslim edilmesi için son gün (saat 17:00): 29 Ağustos 2013, Perşembe

Posta ile gönderilen projelerin kabulü için son gün (saat 17:00): 2 Eylül 2013, Pazartesi

Jüri değerlendirme çalışması başlangıcı: 7 Eylül 2013, Cumartesi

Kolokyum tarihi: 21 Eylül 2013, Cumartesi