SON TV

Mesut Yar’a Akbank’ta kiralık kasa şoku

Akbank Etiler subesinde yasanan skandal kiralik kasalarin guvenilirligini tartismaya acti. Ünlü televizyoncu Mesut Yar'ın eşi Ferda Yar'ın banka kasası kendisinden habersiz çilingirle açıldı. Kendisiyle aynı numaraya sahip meçhul kişinin yanlışlıkla kasasını açtığı Ferda Yar, banka aleyhine 20 bin TL'lik tazminat davası açtı.

Mesut Yar’a Akbank’ta  kiralık kasa şoku

ÖZEL HABER-YÜKSEL KOÇ

Ferda Yar, Akbank Etiler Şubesi’nde kiraladığı kasayı eşi Mesut Yar ile birlikte kullanıyor. Kasasının numarası bir başka müşterinin numarası ile aynı olunca olanlar oldu.

İçinde özel eşyaları bulunan kiralık kasası çilingirle marifetiyle açılan Ferda Yar, banka aleyhine 20 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.Ferda Yar, kasasını çilingirle açtıran kişinin adının öğrenilmesi durumunda onun da davaya dahil edilmesini istedi.

Ferda Yar, geçtiğimiz yıl gizlice evlendiği ünlü televizyoncu Mesut Yar ile birlikte Akbank Etiler Şubesi’nde bir kiralık kasa tuttu.

ÇİLİNGİRLE AÇTILAR
Ocak ayında kasa numarası aynı olan bir kişi bankaya gelince olan oldu. Bu kişi, numarası aynı olduğu için kendi kasası zannederek Ferda Yar’ın kasasına anahtarını soktu, ancak kasa açılmadı. Banka görevlileri ile birlikte çilingir çağırarak kasayı açtırdı ve kendisinin olduğunu düşündüğü kasanın içinde bulunan her şeyi evine götürdü.

Ferda Yar’ın tüm ısrarlarına rağmen 7 aydır adını öğrenemediği bu kişi, evine gidip çilingir marifetiyle açtırdığı kasadan aldıklarına bakınca yanlış kasayı açtırdığını anladı. Diğer gün kasadan aldıklarıyla birlikte Akbank Etiler Şubesi’ne geri gelen meçhul kişi, açtırdığı kasadan çıkanların kendisine ait olmadığını söyledi. Meçhul kişi, kasadan evine götürdüklerini bir tutanakla banka yetkililerine teslim etti.

Yapılan araştırmada, meçhul kişi ile numarası aynı olan Ferda Yar’ın kasasının açtırıldığı ortaya çıktı. Şube yetkilileri hemen Ferda Yar’ı arayarak bankaya çağırdılar. Durumu anlatarak, kasadaki eşyalarına bakmasını isteyen banka yetkilileri, “Eksik varmı yok?” diye sordular.

BANKA KASAYI AÇTIRANIN ADINI VERMEDİ
Ferda Yar ise kasayı kimin açtırdığını öğrenemediği için kasasında sakladığı eşyalara bakmayı ve tutanakla teslim almayı reddetti. Banka yetkililerinin kasayı kimin açtırdığını, “Müşteri gizliliği” gerekçesiyle söylemediği Ferda Yar, Akbank Genel Müdürlüğü’ne 14 Ocak 2013 tarihinde noter ihtarı çekti.

Kasasının üçüncü bir şahsa teslim edildiğini, bu üçüncü şahsın ise adını dahi öğrenemediğini ihtar eden Ferda Yar, “Banka ile bu üçüncü şahıs arasında imzalanan kasası ile ilgili tutanağın bir örneğinin” kendisine verilmesini istedi.

Noter ihtarından sonuç alamayan Ferda Yar, bu kez banka aleyhine 20 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Üçüncü kişi ile banka arasında imzalanan tutanağın kendisine teslim edilmediğini hatırlatan Ferda Yar, “Bu tutanakla geri getirilen eşyalarımın listesi var. Bu nedenle bu tutanağı görmeden kasamda eksik olup olmadığını anlayamam” dedi.

‘EŞİMLE TARTIŞTIM’
Tüm ısrarlarına rağmen bankanın kasayı açtıran üçüncü kişi ile imzaladığı tutanağı kendisine vermediğini belirten Ferda Yar, kasasını açtıran üçüncü kişinin adının öğrenilmesi durumunda onun da davaya dahil edilmesini istedi.

Dava dilekçesinde ünlü televizyoncu Mesut Yar ile evli olduğunu hatırlatan Ferda Yar, “Kasayı eşimle birlikte kullanıyorum. İçinde yanlızca benim değil, eşime ait özel eşyalar da bulunmaktadır. Uzun yıllardır maaşımın yattığı Akbank’a güvendiğim için kiralık kasayı da ordan kiraladım. Bu konuda eşimi de ikna ettim, bu olay yaşanınca da eşime karşı mahcup oldum, eşimle tartışma yaşadım. Uzun yıllar gazetecilik yapan bir kimsenin kullandığı kasada önemli belge ve bilgilerin de bulunma olasılığı dünüşüldüğünde kiralık kasanın çilingir vasıtasıyla açılması ve bir başka kişiye, kendi evine götürülmek üzere teslim edilmesi kabul edilir gibi değildir.” dedi.

Aradan uzun bir süre geçtiği halde içindekileri teslim alamadığını hatırlatan Ferda Yar, “Kendime ve eşime ait özel eşyaların bulunduğu kasanın kime teslim edildiğini öğrenemedim, içindekileri teslim alamadım. Bu nedenle herhangi bir maddi kaybımın olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

Bankanın kendisine ait kasayı başkasına açtırmaması gerektiğini, açtırdığı için ağır hizmet kusuru taşıdığını savunan Ferda Yar, hala bankada bulunan özel eşyalarının tespitini, üçüncü kişi ile banka arasında imzalanan tutanağın mahkemeye getirilmesini istedi.

Tutanağın gelmesi ile birlikte adı açığa çıkacak üçüncü kişinin davaya dahil edilmesini de isteyen Ferda Yar, kasaya koydukları ile tutanakta çıkanlar arasında eksiklik bulunması durumunda doğacak haklarının saklı kalması kaydıyla 20 bin TL manevi tazminatın bankadan alınarak kendisine ödenmesini istedi.

ETİKETLER: