SON TV

PYD Suriye’de Kürt devleti kuruyor

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD, ülkenin kuzeyinde özerklik ilan edecek.

PYD Suriye’de Kürt devleti kuruyor

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre; PKK’nın Suriye’deki kolu PYD, ülkenin kuzeyinde özerklik için düğmeye basıyor. PYD, 19 Temmuz’da özerkliğini ilan ediyor.

PKK’nın Suriye’deki kolu PYD, Kürt partilerinin desteğini aldı; özerklik ilan ediyor. 3 ay sonra da referandum var.

Türkiye’nin haberine göre, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD, ülkenin kuzeyinde özerklik için düğmeye basıyor. Bazı Kürt siyasetçilerin de desteğini alan PYD, 19 Temmuz’da özerkliğini ilan ediyor. 3 ay sonra ise Anayasa için referanduma gidecek.

Geçtiğimiz günlerde yönetim değişikliğinin yaşandığı KCK kongresinde alınan kararlardan biri de Kuzey Suriye’de devletleşme yolunda ilk adım olan yönetimin belirlenmesiydi. Bu doğrultuda PKK’nın Suriye’deki kolu PYD, 19 Temmuz’da Kuzey Suriye’de özerklik ilan edecek.

Suriye’de faaliyet gösteren 10’un üzerinde Kürt partisi var. PYD, hazırladığı, özerklik ilanına dair programı bölgede faaliyet gösteren diğer Kürt partileri ile de görüştü. Bazıları destek verirken sürece karşı olanlar da var. Onlardan biri de Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin partisi KDP’nin Suriye’deki kolu. PYD ile KDP arasındaki gerilim uzun süredir devam ediyor. Yaşanan anlaşmazlık özerklik tartışmasına da yansımış durumda.

ALTYAPISINI BAYIK HAZIRLADI

Suriye’deki özerklik ilanına dair çalışmaların alt yapısını geçtiğimiz aylarda Kandil’den Suriye’ye geçerek orada bir süre çalışmaları yürüten Cemil Bayık hazırladı. Bayık, yaklaşık iki hafta kaldığı Suriye’de gerekli temaslarda bulunarak bazı kadro değişikliklerini geçekleştirdi. Bayık’ın Kandil’e dönmesinin ardından bölgeye yakın zamana kadar PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin başındaki isim olan Nurettin Sofi gönderildi. Suriyeli olan Sofi, özerklik çalışmalarını yürütüyor.

PYD’nin hazırladığı programa göre 19 Temmuz’da özerklik ilan edildikten sonra 3 ay içinde geçici bir yönetim oluşturulacak. PYD’nin hazırlayacağı yönetim listesinde yer almaları için bölgedeki çeşitli siyasi partiler, örgütler, inanç grupları, halk temsilcilerinden de isimlerle bir süredir görüşmeler yürütülüyor. Edinilen bilgilere göre özerklik ilanına destek verip çalışmalara katılan gruplar da var, karşı çıkan da. Özerklik ilanından sonra oluşturulacak komiteler tarafından da 3 ay içinde yönetim belirlenecek. Ardından da anayasa ilan edilecek. Anayasanın referandumla belirlenmesi hedefleniyor. Bu çalışmalarla birlikte bir meclis de oluşturulacak.

PYD’nin özerlik ilanı ile ilgili hedeflerinden biri de bölgedeki bütün Kürt partilerinin katıldığı ve Barzani’nin destek verdiği Kürt Yüksek Konseyi’nin etkisiz kılınması. PYD özerklik ilanından sonra bu oluşumu tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor. Kürt Yüksek Konseyi içerisinde yer alan 10’un üzerindeki partiden kaçının PYD’ye destek vereceği henüz netleşmiş değil. Ancak, PYD her şeye rağmen özerklik ilan edip yönetimi belirleyecek.

ETİKETLER: