SON TV

İşadamı Sefer Sucu ile Beşiktaş Belediyesi’nin rüşvet kavgası

Beşiktaş Belediyesi, otomotiv sektörünün duayenlerinden kabul edilen Sefer Sucu'nun, belediye binasında Başkan Yardımcısı Füsun Türkvan'a hitaben sarf ettiği, “Sana 40 bin TL verdim” sözleriyle çalkalanıyor. Rüşvet almakla suçlanan Türkvan, Sucu aleyhine suç duyurusunda bulundu. Sucu ise iddiaları yalanladı.

İşadamı Sefer Sucu ile Beşiktaş Belediyesi’nin rüşvet kavgası

Opel, Chevrolet ve Ford’un İstanbul Bayisi Gerçek Oto’nun sahibi Sefer Sucu, Gerçek Oto’nun faaliyet gösterdiği Balmumcu’daki Showroom’unun işletme ruhsatıyla ilgili Beşiktaş Belediyesi’ne gitti. Belediye İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Halil Özer’in odasında Belediye Başkanı İsmail Ünal’ın Ruhsat İşleri’nden Sorumlu Yardımcısı Füsun Türkvan ile görüşen Sefer Sucu, ruhsatının neden geciktiğini sordu.

Füsun Türkvan, ruhsat işlemlerinin tamamlandığını, projesini getirmesi durumunda ise ruhsatının verileceğini söyledi. Buna sinirlenen Sucu, “Devlete 40 milyon TL vergi veren biri olarak mağdur edildiği “serzenişinde bulundu. Füsun Türkvan ise bu sözlere, “Vergi vermek vatandaşlık görevidir beni ilgilendirmez” yanıtını verdi.

‘SANA 40 BİN TL VERDİM’

İddiaya göre kıyamet, Türkvan’ın, “Vergi vermek vatandaşlık görevidir” sözleri üzerine koptu. Bu sözlere sinirlenen Sefer Sucu bu kez, “Sana da 40 bin TL verdim” sözleriyle Füsun Türkvan’a ‘rüşvet’ verdiği iddiasını yüksek sesle dile getirdi. Füsün Türkvan’ın, “Asla böyle bir şey olmadı. Parayı kime verdin” yanıtı üzerine de, Sucu, “Gönderdiğiniz adamlara verdim” sözleriyle ‘rüşvet’ iddiasını sürdürdü. Füsun Türkvan, ‘rüşvet’ iddiasını südüren Sucu’ya bağırarak, yasal yollara başvuracağını söyleyip tartışmanın yaşandığı Halil Özer’in odasından ayrıldı.

GÜVENLİK EŞLİĞİNDE DIŞARI ÇIKARILDI

Yüksek sesle yaşanan tartışma üzerine Belediye Meclis Üyesi Osman Yenen, beraberinde güvenlik görevlileri ile birlikte Sefer Sucu’yu dışarı çıkardı. Füsun Türkvan, Sucu’nun dışarıya çıkarılmasıyla birlikte olaya şahit olan Belediye İnsan Kaynakları Müdürü Halil Özer ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Elçin Önder Turan ile birlikte imzaladığı bir tutanağı düzenledi. Tutanakta olay özetlendi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İş arkadaşlarının imzaladığı bu tutanakla birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Füsun Türkvan, olayın 5 Temmuz 2013 günü saat 15.00 sıralarında gerçekleştiğini belirtti. Sefer Sucu’nun, iş arkadaşlarının yanında sarf ettiği sözlerle kendisine hakaret ettiğini savunan Türkvan, iddia edilen parayı asla almadığını savundu. Füsun Türkvan, Sefer Sucu hakkında, TCK 125. madde de düzenlenen hakaret suçundan soruşturma yapılarak dava açılmasını istedi.

SUCU İDDİALARI YALANLADI

Aleyhine yapılan suç duyurusu üzerine görüştüğümüz Sefer Sucu SON.TV’ye yaptığı açıklamada, asla böyle bir söz sarf etmediğini söyledi. 20 yıldan fazladır Beşiktaş Balmumcu’da aynı yerde Showroom’u bulunduğunu, yıllardır Beşiktaş’a gelen tüm belediye başkanlarıyla çalıştığını belirten Sucu, “Balmumcu’daki yerin işletme ruhsatı için gittim. Neden geciktiğini konuştum. Ancak iddia ettiği sözü asla söylemedim. Sadece, ‘hakkımı helal etmem’ dedim” diye konuştu.