SON TV

Yapı Kredi’de kredi kartı skandalı

Bankalar, kredi kartı verme yarışında sınır tanımıyor. Bir erkek, bir kadının bilgileriyle bankaya gidip sahte kredi kartı çıkardı. Durumu öğrenince şok olan kadın bankadan şikayetçi oldu.

Yapı Kredi’de kredi kartı skandalı

Skandal olay 8 yıl önce yaşandı. Y. H. isimli bir erkek, 2005 yılında Kastamonu’da yaşayan ve neredeyse İstanbul’a hiç gelmeyen Zehra Uzun’un kimlik bilgileriyle Yapı ve Kredi Bankası’ndan kredi kartı çıkardı. Kartla bugünkü icra dosyası tutarına göre 4 bin 70 TL harcama yapan Y. H., bu parayı ödemeyince Zehra Uzun’a haciz ihbarnamesi gitti. Durumdan haberdar olan Zehra Uzun, bankayla iletişime geçti. Kart başvurusunun olmadığını, kartı teslim almadığını, kartla ilgili tüm işlemlerin sahtekarlarca yapıldığını söyleyerek icra dosyasının işlemden kaldırılmasını istedi.

Zehra Uzun’un bu beyanı üzerine banka yıllarca hiçbir işlem yapmadığı icra dosyasını, bu yıl Mart ayında Girişim Varlık Şirketi’ne devretti. Girişim Varlık, Uzun’u arayarak faiziyle 4 bin 70 TL olan icra dosyasının ödenmesini istedi.

8 YIL SONRA GELEN TELEFONLA ŞOK OLDU

Aldığı bu telefonla şok olan Zehra Uzun, yıllarca dosyayı kapatmayan banka aleyhine suç duyurusunda bulundu. Yaşadığı Kastamonu’da savcılığa giden Zehra Uzun, yıllar önce yaşadığı mağduriyetinin aldığı telefonla yeniden gündeme geldiğini belirtti. İşe girmesi halinde maaşının sahte karttan dolayı haczedileceğini söyleyen Zehra Uzun, sahtekarlığın açık bir şekilde belli olmasına rağmen icra işlemlerini ortadan kaldırmayan Yapı Kredi Bankası yetkililerinden şikayetçi oldu.

PARASI OLMADIĞI İÇİN DAVA AÇAMIYOR

Maddi durumu imkan vermediği için İstanbul’a gelip olayı takip edemediğini belirten Zehra Uzun, “Maddi durumum elvermediği için menfi tespit davası açmamın imkanı yok. Olay yerinin İstanbul olması bu durumu daha da zorlaştırmaktadır” dedi.

ŞİKAYETÇİ OLDU

Adına sahte kart çıkarılmasına neden olan banka personeli ile sahtekarlığı öğrendiği halde icra dosyasını satan banka yetkililerinden şikayetçi olan Zehra Uzun, bu kişilerin tespit edilerek haklarında kamu davası açılmasını istedi.
Zehra Uzun’in şikayet dilekçesi, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstanbul’a gönderildi.