SON TV

Doç. Dr. Fatma Karabulut’un imzasıyla sahte rapor düzenledi!

Okmeydanı SSK Hastanesi'nin güvenlik görevlisi M. A., Doç. Dr. Fatma Laika Karabulut'un imzasını taklit ederek Hepatit C hastalarına iki yıl süreyle yüzde 10 indirim sağlayan sahte raporlar düzenledi. M. A.'nın 55 yıl hapsi istendi.

Doç. Dr. Fatma Karabulut’un imzasıyla sahte rapor düzenledi!

Semih BİŞKİN / Okmeydanı SSK Hastanesi’nde güvenlik görevlisi olarak görev yaptığı 2005 yılında 4 ayrı hastanın sağlık karnelerinin bazı sayfalarını çalan M. A.’ya 55 yılla rekor hapis cezası istendi. M. A., 2005 yılında 4 ayrı hastanın sağlık karnelerinin bazı sayfalarını çaldı. Bu sayfalara hastanede elde ettiği barkodları yerleştiren M. A., 4. İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Fatma Laika Karabulut’un imzasını taklit edip sahte kaşesini basarak sahte reçeteler düzenledi. Reçetelere kronik Hepatit C hastalarının kullandığı günümüzde 382 TL ederindeki 180 mg’lık Pegasys ve 450 TL değerindeki 200 mg’lık Rebetol ilaçlarını yazdı.

Seri halde rapor almış

Dr. Karabulut’un imzasını taşıyan bu sahte reçeteleri, iki doktora daha imzalatarak hastane kuruluna sunup iki yıl süreyle yüzde 10 indirim sağlayan “muafiyet raporu’ aldı. Muafiyet raporlarıyla birlikte Gaziosmanpaşa ve Şişli’deki eczanelere gidip reçetelerde yazılı ilaçları aldı. Alırken eczane sahiplerine, “Hastaların yakını” olduğunu söyledi.

Yol kontrolünde yakayı ele verdi

M. A., 23 Ekim 2005 gecesi Güngören’de yapılan basit üst aramasında yakayı ele verdi. Yapılan aramada, Doç. Dr. Karabulut’a ait sahte kaşe ve hasta Berna Kolcu’nun sağlık karnesi ile yakalanınca beşinci suçunu işlemeye fırsat bulamadı. Gözaltına alınan M. A., ifadesinde suçlamaları önce inkar etse de sonra bu reçetelerle ilaç aldığını kabul etti.

SSK müfettişlerinin hazırladığı rapor sonrası M. A. hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçlarından iddianname düzenlendi.

55 yıl hapsi isteniyor

Doç. Dr. Karabulut, SGK Başkanlığı ve Şişli Adliye Eczanesi’nin müşteki sıfatıyla yer aldığı iddiannamede, M. A.’nın güvenlik görevlisi olarak çalıştığı sırada Okmeydanı SSK Hastanesi’nde 4 ayrı hastanın sağlık karnesini çaldığı belirtildi. Bu sağlık karneleri için düzenlenen reçetelerle hastalara 2 yıl süreyle yüzde 10 muafiyet sağlayan ‘muafiyet raporları’ düzenlediği belirtilen iddiannamede, M. A.’nın bu yöntemle SGK’yı toplam 17 bin 634 TL zarara uğrattığı tespitine yer verildi.

M. A.’nın, beşinci sahte muafiyet raporu hazırlamak üzereyken tesadüfen yol kontrolünde yakalandığı belirtilen iddiannamede, 4 suç için 4 ayrı defa, “Resmi evrakta sahtecilik” ve “Nitelikli dolandırıcılık” suçlarından cezalandırılması istendi. İddiannamedeki kanun maddelerine göre M. A., 20 yıldan 55 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Pegasys (180 mg): Kronik Hepatit B ve C ve AİDS hastalarının kullandığı bu ilacın bugünkü fiyatı 380 TL.

Rebetol (200 mg): Kronik Hepatit C hastalarının kullandığı Rebetol’un bugünkü fiyatı 450 TL’dir. İntihar düşüncesi olanların kullanmaması gereken bir ilaç.

Not: Bu haber kaynak gösterilse dahi aktif link verilmeden kullanılamaz…