SON TV

Köprünün asfaltı Trinidad Tabogo’dan

İhalesi 20 Eylül'de yapılacak Boğaziçi ve FSM köprülerinin onarımında kullanılacak asfalt Amerika Kıtası'nda bulunan Trinidad Taboga'dan getirtilecek.

Köprünün asfaltı Trinidad Tabogo’dan

İstanbulluları korkutan ihale 20 gün ertelendi. Karayolları Genel Müdürlüğü, trafik çilesini katlayacak olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ihalesini 5 Eylül’den 20 Eylül’e erteledi. Köprülerde kullanılacak asfalt, Amrika Kıtası’nda bulunan Trinidad Tabogo’dan getirtilecek. Bu asfalt petrol bazlı değil, göl bazlı ve sadece bu ülkede bulunuyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü geçtiğimiz hafta internet sitesinden İstanbulluların kabusu haline gelecek bir duyuru yapmıştı. Bu duyuruda hem Boğaziçi Köprüsü’nün hem de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün büyük bakımı ve silüetinin değişimi için ihaleye çıkılacağı duyuruluyordu.

540 gün sürecek iş için 5 Eylül tarihinde ihaleye çıkarılacağı belirtilmişti. Bu tarih 25 Eylül’e ertelendi.

20 Eylül’de yapılacak ihale yerli ve yabancı tüm firmalara açık. İhaleye teklif verecekler, ihale dokümanını 1.200 lira karşılığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden satın alacak.

Konsorsiyuma kapalı

İhaleye girecekler, teklif ettikleri bedelin 3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecek. Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 180 gün olacak. İhalede, konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemeyecek.

Asfaltı Trinidad Tabogo’dan

Onarım, Boğaziçi Köprüsü’nün askı halatlarının değişimini de öngörüyor. En son 1991 yılında değiştirilen köprü üzerindeki asfalt yenilemesi de yapılacak. Köprünün asfaltında düşük penatrasyonlu gölden çıkarılan kaya asfaltı kullanılacak. Söz konusu asfalt, Amerika’da küçük bir devlet olan Trinidad Tabogo’dan geliyor. Petrol ürünü bir asfalt değil. Göl asfaltı yani gölde tabii olarak bulunan bir asfalt. Bu asfalt ile normal yollarda kullanılan asfalt karıştırılarak sert, yüksek mukavemetli ve 4 santimetre kalındığında mastik asfalt uygulaması yapılacak. Çelik tabiyeli köprüler üzerinde kullanılan, kendine has imalat ve serim yöntemi bulunan bu asfalt türü, yaklaşık 26 bin metrekarelik yüzeyde uygulanacak. Bu asfalt uygulanmadan önce mevcut asfalt ve izolasyon sistemi sökülecek, çelik tabiyede paslanma kontrol edilecek ve izolasyon sistemi yenilenecek. 2,5 ay sürecek çalışmanın, 2014 yılı haziran ayında okulların kapamasını müteakip başlayıp, okullar açılmadan bitirilmesi planlanıyor. Asfalt değişimi sırasında yolda asgari iki gidiş iki geliş olarak hizmet verilmesi düşünülüyor.

540 gün sürecek
25 Eylül’deki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri büyük onarım ve yapısal takviye projesi ihalesini tamamladıktan sonra 2014 yazına kadar bakım çalışmalarında kullanılacak büyük kısmı yurt dışından gelecek malzemelerin tedariki yapılacak. Yaklaşık 18 ay yani 540 gün sürmesi planlanan çalışmalar, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılmasıyla başlayacak.

Çin, Japonya, İspanya, İtalya, Almanya gibi ülkelerde üretimi yapılan askı halatlar, ihaleyi alan firmanın Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin yapacağı kontrollerin ardından verilecek onay doğrultusunda yurt dışından getirilecek.

ETİKETLER: