SON TV

Sabancı’lara ait kaçak iskele Bebek sahilinde ortaya çıktı

Bebek'te Sabancı ailesinin tekneleri için kullandığı iskelenin kaçak olduğu iddia edildi.

Sabancı’lara ait kaçak iskele Bebek sahilinde ortaya çıktı

Ömer ve Ali Sabancı, lüks teknelerini Bebek sahiline bağladı. İşgaliye ödeyip kıyıyı kapattı. İki kuzen bununla da yetinmedi. Süs bitkileriyle perdeledikleri sahile iki ayrı iskele yaptırdı. Semt halkı ise isyan etti…

Bebek’te Sabancı ailesinin tekneleri için kullandığı iskelenin kaçak olduğu iddia edildi. Takvim gazetesi’nde yer alan haberde, semt sakinlerinin iddialarına göre, kuzen olan Ali ve Ömer Sabancı’nın evlerinden işyerleri ve davetlere giderken kullandıkları kaçak iskelenin yapılması şöyle gerçekleşti: Bir yıl önce Ali Sabancı’ya ait 15 metrelik Limbus marka “My Angel” ile Ömer Sabancı’ya ait Loskter marka “Eskeleda 2” adlı 12.20 metre uzunluğundaki iki tekne için Bebek’te, Milli Emlak İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden ecrimisil (taşınmazın izinsiz kullanımının karşılığı olan tazminat) yöntemi ile yer işgal edildi.

SADECE 8 BİN LİRA

Bebek Kahve’nin hemen yanındaki çok değerli yere tekne başına 4 bin TL ödenmesi ise dikkatleri çekti. Semtte yaşayanlarbu miktarın çok düşük olduğunu benzeri bir teknenin İSPARK’a ait Teknepark’a 40 bin TL ödediğini bildirdi. Sabancılar, bununla da yetinmedi. Daha rahat hareket edebilmek amacıyla kıyıya iki iskele kondurdu. Kaçak olduğu öne sürülen inşaatı perdelemek üzere sahil yoluna peyzaj fidanları ve süs bitkileri dizildi.

İTİRAZLAR İŞE YARAMADI

Böylece, Ali Sabancı’nın teknesinin bulunduğu yerden 6 metre, Ömer Sabancı’nın teknesinin olduğu yerden de 8 metre olmak üzere toplam 14 metre denize girildi. Bebek sakinlerinin şikayeti üzerine, Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri sahile gelerek inceleme yaptı. Semt sakinleri, birçok kez Büyükşehir ve Beşiktaş Belediyesi ile Milli Emlak İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne yaptıkları şikayetlerin dikkate alınmadığını da öne sürdü.

İSKELE YAPILAMAZ

Kıyı Kanunu’na göre, Boğaz sahiline tekne bağlamak yasak. Bağlayanlara Milli Emlak ceza kesiyor. Tekneler de kıyıya bağlı kalıyor. Kişilerin özel iskele yapması ise kesinlikle yasak.

ETİKETLER: