SON TV

Cam filmi için kesilen cezayı iptal ettirdi

Denizli'de aracında cam filmi olduğu için ceza yiyen sürücünün itirazını mahkeme kabul etti.

Cam filmi için kesilen cezayı iptal ettirdi

Denizli’de otomobilinin camına film kaplatan Süleyman Aydın, trafik polislerinin kendisine üç kez ceza yazması üzerine dava açarak sonuncusunu iptal ettirdi. Oto alım satım işi yapan Süleyman Aydın, 2 Aralık 2012’de Çamlık Caddesi’nde 20 ALY 12 plakalı otomobiliyle giderken trafik polislerinin yaptığı kontrolde, aracının camında film olduğu için 154 lira para cezası kesildi. Aydın, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesi kapsamında kesilen cezası, 15 günlük sürede yüzde 25 indirimle 115 lira olarak ödedi, aracının camlarındaki filmleri de söktü.

AÇIK RENK FİLM GÖRÜŞÜ ENGELLEMİYOR

Daha önce de otomobilinin camında film olduğu için iki kez para cezası ödeyen Aydın, üçüncü ceza üzerine araştırma yaptı. Araç kullanımına engel olmayan açık renk filmlerin ceza kapsamı dışında olduğunu öğrendiğini kaydeden Aydın, “Arabamın camına güneş ışınlarından koruması ve olası kazalarda yaşanan cam patlamalarında cam kırıklarından korunmak için açık renkte film kaplatmıştım. Araç kullanırken görüşüme engel olmayan bu filmin cezasının da olmadığını internetten yaptığım araştırmalarda öğrendim. Ancak açık renk filme ceza kesildi ve filmleri bir hafta içinde sökmezsem otomobilin trafikten men edileceği söylendi. Ben de hakkımı aramak için dava açtım” dedi.

HUKUK ZAFERİ

Avukat Tamer İm’in takip ettiği dava Denizli 6’ncı Sulh Ceza Mahkemesi’nde 7 ay sürdü. Mahkeme, Aydın’ı haklı bularak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen trafik cezasını iptal etti, ödenen cezanın geri verilmesine karar verdi. Mahkemenin iptal gerekçesinde, “Anılan madde kapsamında ceza uygulaması yapılabilmesi için araçta görüşü engelleyecek veya bir kaza anında içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar eşya ve çıkıntıların bulunması gerekmektedir. Para cezası uygulayan tanığın, araç içerisine girerek filmli camların sürücünün görüşünü engelleyip engellemediğini kontrol etmediği, itiraz edenin aracının camına takılı filmlerin sürücünün görüşünü engellediği yönünde bir tespitin yapılmadığının anlaşıldığı, itiraz eden hakkında verilen idari para cezasının bu nedenle usul ve yasaya aykırı olduğu anlaşılmıştır. Uygulanan 154 lira para cezasının kaldırılmasına, ödenen cezanın geri verilmesine karar verilmiştir” denildi.

600 TL MASRAF YAPTI

Mahkeme kararı ile haklılığının kanıtlandığını bildiren Süleyman Aydın, “Mahkemede haklılığımı tescilledi. 600 lira masraf yaptım, inat ettim, ısrarla mahkeme sonucunu bekledim. Sonunda adalet yerini buldu. Mahkeme kesilen cezayı iptal etti, ödediğim 115 lira cezanın geri verilmesine karar verdi. Harcadığım para hiç önemli değil. Haklılığım ortaya çıktı” diye konuştu.

“YANLIŞ YORUMLANIYOR”

Mahkemenin verdiği kararın örnek oluşturacağını belirten Avukat Tamer İm, “Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nün uygulaması maalesef yürürlükteki yasaya uymuyor. İlgili yasa sürücünün araç kullanımını ve görüşünü engelleyecek çıkıntı veya benzeri eklentileri kapsıyor. Yasada, “Dışarıdan görüşü engelleyecek filmlerin araca yapıştırılması yasaktır’ demiyor. Mahkeme filmlerin görüşü engellemediğine karar verdi. Araçlarında film olan kişilerin bu filmleri, görüşlerini engellemediği sürece sökmeleri gerekmez. Ceza kesilenler mahkeme yoluyla ödedikleri paralarını da geri alabilirler. Cezaları da iptal edilir” dedi.