SON TV

Bitlis’te yeni kelebek türü bulundu

Bitlis Eren Üniversitesince (BEÜ) Mutki ilçesinde yapılan araştırmada, Türkiye'de eşine ilk kez rastlanan bir kelebek türü bulundu.

Bitlis’te yeni kelebek türü bulundu

BEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Kesran Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ömer Koçak’ın desteği ile Bitlis yöresinde kelebekler ve güveler üzerine çalışma yürüttüğünü söyledi.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin iklim özelliklerini taşıyan zengin faunaya sahip Mutki ilçesini araştırma alanı seçtiklerini anlatan Akın, Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde görülen birçok türü bölgedeki araştırmada tespit ettiklerini dile getirdi.

Akın, Türkiye’de bulunan 5 bin 182 kelebek ve güve türünden 414’ünün Bitlis yöresinde bulunduğunu vurgulayarak, yaptıkları çalışmalarla bu sayıyı artırmanın çabası içinde olduklarını ifade etti.

Ülkede bilinen kelebek türlerinin yanısıra Mutki’de ilk kez yeni bir türe rastladıklarına dikkati çeken Akın, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşayan “noctvida”‘ familyasından “clytie haifae”nin ilçede bulunduğunu kaydetti.

Akın, bu türün dünyada Cezayir, Morocco, Sudan, Mısır, Lübnan ve İsrail’de yaşadığının bilindiğini ancak Türkiye için bir ilk olduğunu bildirerek, yeni buldukları farklı kelebek türleriyle ilgili araştırmaların da devam ettiğini belirtti.

Bitlis merkez ve ilçelerinin çok farklı habitata sahip olduğuna işaret eden Akın, şöyle konuştu:

“Bölgedeki bilimsel çalışmalar çok yeni. Özellikle bunu Mutki için söyleyebiliriz. Mutki’de daha önce bilimsel bir çalışma yapılmamış. Özellikle flora ve fauna açısından bölgeye el değmemiş. İlk defa biz çalışma yapıyoruz. Bunun dışında diğer bölgelerde de çalışmalar yapılmamış. Sadece zamanında araştırmacılar yol üzeri durup bazı örnekler toplamış ve bunları yayınlamış. Bunun dışında çok kapsamlı bir çalışma yok. Diğer bölgeler de bu açıdan yeni sayılacak durumda. İleride diğer bölgeleri de ele almayı düşünüyoruz.”

Tarım zararlısı güveler üzerine de çalışma yaptığını ve şu ana kadar “pyralidae” denilen güvelerden bir grup tespit etiğinin altını çizen Akın, bu çalışmanın da tarım alanındaki zararların asgariye indirilmesi açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.