SON TV

Homeland dizisinden tesettür açılımı

Amerikan yapımı Homeland dizisi 3 sezonuna tesettür açılımıyla başladı. Yazar Tayfun Atay bu konuyu köşesine taşıdı.

Homeland dizisinden tesettür açılımı

İslami konuları ele alan dizinin 3 sezonu tesettür açılımıyla başladı. Bu durumu Köşe Yazarı Tayfun Atay köşesinde değerlendirdi.

“‘Homeland’ günlüğü: CIA’nın tesettür açılımı” başlıklı o yazı:

Sanırım ‘Homeland’in yeni sezonda bize en ilginç sürprizi, Langley’de (CIA ‘Karşı-terörizm’ merkezinde) karşımıza bir tesettürlü Müslüman kadın çıkarmak oldu.

Dizi geçmişte hem İslamî örgütler üzerine bilgisizlikle, hem de İslâmofobik olmakla eleştirilmişti. Bunların birincisinde doğruluk payı olduğunu düşünüyor ama ikincisine katılmıyorum.

Dizinin İslâm’a yekpâre bakıp İslâm-içi karşıtlıkları ayırt etmek açısından zaaflar sergilediği doğru. Önceki sezonlarda El-Kaide ve Hizbullah’ın el ele-kol kola gösterildiği oldu mesela. Bu bakımdan yeni sezonda da sorunlu bir başlangıç var: El Kaide lideri Abu Nazir’in (hem de kendisi ölüme uğurlanırken!) Langley’de gerçekleştirdiği ve ‘Karşı-terörizm’ direktörü dahil 219 CIA görevlisinin ölümüyle sonuçlanan katliamın ardında İran işaret edilmekte. Hâlbuki İran, El-Kaide’den haz etmez. İslâm bünyesinde rakip ve hasım onlar. Ortak operasyona gitmeleri pek inandırıcı gelmedi.

Fakat İslâmofobi kanımca ‘Homeland’de ne açık ne de örtük bir tema. Dizi (daha önce de değindik) ‘yüzeyde’ El-Kaide terörizmi ile CIA karşı-terörizmi arasında bir mücadelenin kurgusu. Burada ilk bakışta göze İslâmofobik gelecek unsurlar kuşkusuz bolca beliriyor. Ancak dikkatle izlendiğinde bunun genel-kitlesel İslâmofobik algıyı resmetmeye, hatta kendisiyle yüzleştirmeye dönük bir kurgulama olduğu da anlaşılıyor. İslâmofobi dizide teşvik edilmiyor, teşhir ediliyor.

Ve şimdi buna en çarpıcı örnek, başta değindiğimiz yeni karakter, CIA’nın başörtülü Müslüman elemanı Fara Sherazi (Nazanin Boniadi). Uluslararası bankacılık uzmanı ve İran-kökenli olduğu için Farsçaya da hâkim Fara, Langley saldırısının ardındaki finansal kaynakları tespit etmek üzere ‘Karşı-terörizm’ biriminin yeni direktörü Saul (Mandy Patinkin) tarafından göreve getirildi. Ve Langley’deki saldırıya altyapı hazırlama yolunda Abu Nazir’e maddi yardım sağlayan İran-bağlantılı kaynakların Amerikan finans kuruluşlarıyla ilişkisini deşifre etme yolunda da hayli mesafe katetti.

Gelgelelim Fara, aralarına katıldığı CIA çalışanlarını samimiyetine pek ikna edemedi. Başındaki örtü, ona hem kuşku, hem de öfkeyle bakan insanlar arasından adeta ‘nefret defilesi’ yaparcasına yürümek durumunda bıraktı onu. Kendisine yönelik bakışların ima ettiği, tek kelimeyle İslâmofobi’ydi.

Bu ima, Saul’ün ondan beklentilerini sert bir şekilde dile getirdiği şu sözlerle ete-kemiğe büründü: “Bağışla beni ama kafana taktığın o şey, ölmeselerdi şimdi burada seninle çalışıyor olacaklara koskoca bir ‘hakaret’ [Saul’ün kelimelerini aynen yazamıyorum!]. Eğer örtünmek zorundaysan, ki bu senin hakkındır, onların göreve getirdiği en iyi uzman olabilmelisin.”

Bu sözleri dinlerken ve sonrasında Fara’nın gözlerinden yanaklarına yaşlar süzüldü. Belki ‘ikna odaları’nda bile tesettür nedeniyle çektirilen eziyet, bu raddeye varmamıştır!..

Fara’nın ‘Homeland’e yeni bir soluk kattığına kuşku yok. Dizi onunla belli ki üzerinde dolaşan İslâmofobi hayaletini iyice kovmak, belki de bir parça ‘İslâmofili’ye kapı aralamak istiyor. Bakalım hikâye nereye evrilecek. Ufukta aşk kokusu bile var gibi. Bıçkın ve suikastçi ajanımız Quinn’le (Rupert Friend) Fara arasındaki titreşim gözden kaçacak gibi değildi. Hadi hayırlısı!..

ETİKETLER: